Tüzmen'den Mersinlilere müjde

Tüzmen'den Mersinlilere müjde

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Mersinliler için iki süper projeyi açıkladı...

Tüzmen'den Mersinlilere müjde
16px
24px
01.07.2008 13:20
ABONE OLgoogle

Haziran ayı ihracat rakamları Tarsus'ta Berdan Tekstil'de düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 12 milyar dolarlık ihracat rakamlarına artık alıştığını kaydederek, “12 ay bu ihracatı yapsak, 144 milyar dolar ihracat yapacak kapasite de oluruz. Türkiye'nin ihracat artışını yüzde 38'ler seviyesine getiren ihracatta 12 milyar ve üstünü görmek zorundayız” dedi.

Tüzmen, ithalat rakamının 19.3 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise yüzde 64-65 seviyelerine geldiğini dile getirerek, “Bu geleceğe daha iyi bakmamızı sağlıyor. İhracat artış oranımız ithalat artış oranımızın üstünde. TL biraz değer kazanınca ithalat daha hızlı artıyor. Türkiye geldiğimiz noktada ihracatta gerçekten dünya sıralamasının içerisinde kendi yerini hak ederek almıştır” diye konuştu.

Tüzmen, Adana-Mersin arasındaki tren projesi ve bu bölgede açılacak havaalanına ilişkin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yarın açıklama yapacağını ifade etti.

Bakan Tüzmen, Mersin'de güneş enerjisinin merkezini oluşturmak istediklerini kaydederek, güneş enerjisi panellerinin de buradan yapılmasını istediklerini söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde