Tüzmen: Önce CNR başvurdu

Tüzmen: Önce CNR başvurdu

BAKAN TÜZMEN, İTO'NUN "ARSAYI BİZ İSTEDİK, VERMEDİLER" İDDALARINA CEVAP VERDİ.

Tüzmen: Önce CNR başvurdu
16px
24px
20.05.2006 13:56
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "İşlem bittikten sonra 'Burası çok daha yüksek fiyata kiraya verilebilirdi' diye açıklama yapanlara 'Yıllarca niye başvuru yapmadınız' diye sormak gerekir" dedi. Yap-işlet-devret modeli ile yapılan kiralamadan devletin büyük kâr elde edeceğini belirten Tüzmen, söz konusu arazi üzerine yapılacak 48 milyon dolarlık yatırımın da sözleşme sonunda devlete kalacağına işaret etti.

Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık'ın 16 Mayıs tarihli köşe yazısında gündeme getirdiği konularla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Tüzmen, arazinin kiralanmasına ilişkin yapılan tüm işlemlerin ilgili mevzuata uygun olduğunu söyledi. Serbest bölgelerdeki arazi kiralamalarının ihaleyle yapılmadığını ve herkese açık olduğunu söyleyen Tüzmen, "Ben yaklaşık 20 yıl serbest bölgelerde çalıştım. Binlerce ruhsat verdim. Bu 20 senedir böyledir. Fiyatlar A veya B kişiye özel değildir. Herkese eşittir" ifadesini kullandı.

Tartışmalara neden olan arazinin kiralama işlemi yapılıncaya kadar başka tek bir firmanın bile müracaat yapmadığını vurgulayan Tüzmen, CNR Fuarcılık'ın sahibi Ceyda Erem'e yapılan kiralamanın da ilk başvuruyu yapıp, şart ve yükümlülüklerini yerine getiren firma olması itibariyle herkese eşit olarak uygulanan fiyatlar üzerinden gerçekleştirildiğini söyledi. Tüzmen, arazi için ikinci başvurunun kiralamadan ancak aylar sonra yapıldığını belirtti. Bölgeye CNR dışında herhangi başka bir firmanın müracaat etmesi durumunda da aynı prosedürün uygulanacağını vurgulayan Tüzmen, 5 Ağustos 2005'te arazi için müracaatta bulunan CNR firmasına 12 Aralık 2005’te de ruhsat verilmesinin gizli-saklı olmadığını, bu nedenle olayın bugün gündeme getiriliyor olmasını da anlayamadığını ifade etti.

Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde