TÜSİAD nihayet sessizliğini bozdu

TÜSİAD nihayet sessizliğini bozdu

TÜSİAD, Yargıtay Başsavcısının AKP'yi kapatma davası hakkında açıklama yaptı...

TÜSİAD nihayet sessizliğini bozdu
16px
24px
16.03.2008 15:19
ABONE OLgoogle

TÜSİAD: “Parti kapatmak çağdaş demokrasilerde çare olamaz”
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hakkında açılan kapatma davası ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Demokratik yaşamın vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin, seçmenden aldıkları oyun düzeyi ne olursa olsun, kapatılma talebi ile karşılaşmaları, bir asıra yakın çoğulcu parlamenter rejim deneyimi olan Türk demokrasisi açısından kabul edilemez.
Geçmiş tecrübeler, siyasi partilerin kapatılmasının Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümüne katkıda bulunmadığını göstermiş, Türk demokrasisinin evrensel standartlarda işlediği hususunda gerek iç, gerekse uluslararası kamuoyunda ciddi soru işaretlerinin doğmasına yol açmıştır.
Siyasetin amacı, seçmenden alınan yetkinin, istismar edilmeden, çoğulcu demokratik sistemin anayasal sınırları içinde, ülke refahı için en iyi şekilde kullanılmasıdır. Siyasi partilerimiz, demokratik süreci hem şekillendiren, hem de uygulayan temel unsurlar olduklarından, daha ileri bir demokratik standardın da mimarları yine siyasi partiler olacaktır. Siyasi partilerden beklentimiz, Türkiye'yi, kutuplaşmaları körükleyen bir siyasi atmosferden, uzlaşı ve refah projeleri üreten bir siyaset ortamına taşımalarıdır.”

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde