Türksat'ta kablo altyapısı kavgası

Türksat'ta kablo altyapısı kavgası

Türksat'la kablo TV ve kablo internet hizmetleri işletmecileri arasında altyapı krizi çıktı. Sözleşmelerinin bitimine 1.5 yıl kalan işletmeci şirketler, piyasada faaliyet için lisans alınca Türksat'a...

Türksat'ta kablo altyapısı kavgası
16px
24px
21.08.2006 13:47
ABONE OLgoogle

Sözleşmelerinin bitimine 1.5 yıl kalan işletmeci şirketler, piyasada faaliyet için lisans alınca Türksat'a, “Müşterileri kendimiz kaydedip, faturaları da biz keseceğiz” diyerek altyapıda hak talebinde bulundular. Türksat ise, altyapının kamunun olduğunu belirterek, faaliyetlere el koydu.

Söz konusu şirketler; İnteraktif, Kablonet, Topaz ve Ultra gazetelere ilan vererek, Türksat'ı Telekomünikasyon Kurumu, Rekabet Kurumu ve kamuoyuna şikayet ettiler.

“PARA HARCAMAMAK İÇİN HİZMET VERMİYORLAR”

Türksat Genel Müdürü Osman Dur, krizin gelişimini anlattı. Türk Telekom'un özelleştirmesiyle kablo TV ve kablo internet hizmetleri kendilerine devredilince sorunu kucaklarında bulduklarını belirten Dur, gelir paylaşımı modeliyle 10 yıllığına işletme hizmetlerini alan şirketlerin sözleşmelerinin bitimine 1.5 yıl kaldığını bildirdi. Şirketlerin, sözleşme sonuna geldikleri için, yatırımları karşılanmaz diye, düzgün hizmet vermemeye başladıklarını öne süren Dur, tüketicilerin yoğun şikayetleri ile karşılaştıklarını kaydetti.

BAKAN ARAYA GİRDİ

Şirketlerin piyasada faaliyet için dört ay önce lisans aldıklarını belirten Dur, “Lisans alınca gelir paylaşımı ortaklığı modeli bozuldu. Sözleşme kendiliğinden fesh oldu” dedi. Bu durumun faaliyete el koymalarını gerektirdiğini ifade eden Dur, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın araya girdiğini söyledi. Yıldırım'ın, “Anlaşma yolu arayın. Vatandaş mağdur olmasın” talimatı verdiğini kaydeden Dur, bu nedenle dört aydır beklediklerini vurgulayarak, “Daha önce el koyacaktık. Ama anlaşma zemini bulabiliriz diye bekledik” dedi.

1.5 YILLIK ÖDEME TEKLİF EDİLDİ

Şirketlerin anlaşmak bir yana, Türksat'a, “Artık müşterimizi kendimiz kaydedip, faturaları kendimiz keseceğiz” diye bildirimde bulunduğunu anlatan Dur, “Biz ise sözleşmeden kalan 1.5 yıl için ödeme yapmayı teklif ettik. 10 yıllığına kiralamışlar ama kamunun altyapısına sahip çıkıyorlar” diye konuştu. Şirketlerin aldığı lisansın, altyapının kurulu olmadığı yerlerde, kurup işletme hakkı verdiğini belirten dur, buna karşın kurulu yerdeki işletme için bedel ödenmesi gerektiğini vurguladı.

10 KURUŞA DEVREDECEKLERDİ

Sözleşme gereği 10 yıllık sürenin sonunda şirketlerin altyapıyı 10 kuruşa devretmesi gerektiğini bildiren Dur, “Lisans alınca, ‘Altyapı bizim' diye atladılar. Bize, ‘Ellerinizi çekin' diye talimat yağdırmaya başladılar. Biz de Ankara İdare Mahkemeleri'ne başvurduk. Mahkeme bizim lehimizde yürütmeyi durdurma kararı verdi” dedi.

YENİDEN İHALEYE ÇIKILDI

Bu kadar değerli bir altyapının, yatırımı çıkarma düşüncesiyle öldürülmesine vicdanlarının el vermediğini ve kamu olarak görevlerini yaptıklarını kaydeden Dur, taşeronluk ihalesine çıktıklarını belirtti. Taşeron olarak belirledikleri firmaların yalnızca kablo bağlantısını yapma işini yürüttüğünü, bu hizmetten dolayı sorun bulunmadığını söyleyen Dur, “Türk Telekom'un altyapısı bile 21 yıllığına kiralandı. Bu şirketler, kamuya ait kablo altyapısına sahip çıkıyor” tepkisini gösterdi.

TK, “ALTYAPI DEVRİ DEĞİL” DEDİ

Şirketlerin Türksat'ı Telekomünikasyon Kurumu'na şikayet etmesini yanıltma olarak değerlendiren Dur, “Kurum da, şirketlere, ‘Siz fatura kesemezsiniz' dedi. İşlemin altyapı devri olmadığını kayıt altına aldılar” diye konuşt

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde