Türkler alışverişte indirimi seviyor

Türkler alışverişte indirimi seviyor

Ekonomi ve iş dünyasının ünlü gazetelerinden Wall Street Journal, araştırma şirketi GFK ile işbirliğine girerek Avrupa’nın alışveriş haritasını çıkardı.

Türkler alışverişte indirimi seviyor
16px
24px
08.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Geçen yıl Avrupalıların alışverişte 355 milyar euro harcadığını belirten Wall Street Journal gazetesi, 20 ülkede 20 bin 674 kişi ile yapılan röportajlar sonucunda her ülkenin alışveriş kimliğini ortaya çıkardı.

TERCİHİMİZ TÜRK MALI

Buna göre, Türkler alışverişte indirim meraklısı ve en milliyetçi ülke olarak öne çıkarken, Yunanlılar marka bağımlısı, Almanlar pragmatist ve Ruslar internet üzerinden en az alışveriş yapan ülke olarak saptandı. Bin 710 Türk’le yapılan görüşmelerde katılımcıların yüzde 70’i Türk malı almayı tercih ettiklerini ifade ederken, gazete “yerli malı yurdun malı” zihniyetini Türkiye’de oldukça ağır bastığını ve yüzde 182’lik katılım oranıyla Türklerin modayı en az takip eden ülke olduğunu yazdı. Ortalama bir ayakkabı için harcanan tutar 50 euro olarak saptanırken, Türkler yüzde 57’lik katılım oranıyla en fazla indirim meraklısı ülke oldu.

KOMŞU MARKA BAĞIMLISI

Yunanlıların yüzde 70’i bir malı almadan önce etiketine baktıklarını açıklayarak, Avrupa’nın en marka bağımlısı ülkesi olarak açıklandı. Yunanlıların yüzde 82’si ayrıca alışverişin kendilerini mutlu ettiğini ifade etti. Alım tercihlerinde dürtülerine güvenerek hareket eden Avusturyalılar en duygusal toplum olarak öne çıkarken, Ruslar da en az Çin malı satın alan ülke olarak dikkat çektiler.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde