Türkiye'yi MF'den kurtarmaya çalışıyoruz

Türkiye'yi MF'den kurtarmaya çalışıyoruz

Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'ten IMF ile ilgili ilginç itiraf...

Türkiye'yi MF'den kurtarmaya çalışıyoruz
16px
24px
28.10.2008 15:19
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin, Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası kuruluşların kaynaklarına ihtiyacı olmaması için gayret gösterdiklerini söyledi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Mardin Özel ATAK Koleji öğrencilerini Hazine'deki makamında kabul ederek, sorularını yanıtladı. Öğrenciler, Devlet Bakanı Şimşek'e, mevcut küresel kriz ve IMF ile ilişkiler konusunda sorular yönelttiler.

Bakan Şimşek, bir öğrencinin, IMF ile ilişkiler konusundaki sorusuna verdiği yanıtta, Türkiye'nin, 2002 yılı öncesinde, IMF ile 17 anlaşma yaptığını hatırlatarak, daha sonraki dönemde, IMF ile gerçekleştirilen iki Stand-By anlaşmasının ise başarıyla tamamlandığını kaydetti.

Türkiye'nin, uluslararası finansal sistemi düzenlemek için kurulan IMF'nin, kuruluşundan buyana aktif üyesi olduğunun altını çizen Şimşek, Fon'un, Türkiye ile düzenli bir diyalog içinde olduğunu söyledi.

IMF ile üye bir ülke olarak diyaloglarının devam ettiğini belirten Şimşek, Türkiye'nin, IMF gibi uluslararası kuruluşların kaynaklarına ihtiyacı olmaması için çalıştıklarını da vurguladı.

KÜRESEL FİNANSAL KRİZ

Bakan Şimşek, öğrencilerinden birinin küresel finansal kriz ve Türkiye'ye etkilileri konusundaki bir soruya verdiği yanıtta, mevcut küresel finansal krizde, hiçbir ülkenin sorunlarını tek başına çözemeyeceğini, uluslararası bir işbirliğinin gerektiğini kaydetti.

Mevcut küresel finansal krizin bir daha tekrarlamaması için, finans sektörünün çok iyi düzenlenmesi ve denetlenmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, ayrıca, finans sektöründeki kurumların, alınan risk ile orantılı bir sermaye yapısına sahip olmaları gerektiğini ifade etti.

Şimşek, bu türden finansal krizlerden etkilenmemek, rekabeti güçlendirmek için orta ve uzun vadede eğitime önem vermek gerektiğini, kendilerinin de bu çerçevede, eğitime öncelik verdiklerini bildirdi.

Devlet Bakanı Şimşek, bu krizin kaynağının Türkiye dışında olduğunu ancak, küresel ekonominin bir parçası olarak Türkiye'yi de etkileyeceğini anlattı.

Vergi vermenin önemine de dikkat çeken Şimşek, öğrencilere, vergi vermenin, vatanseverliğin en önemli göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

Öğrencilerin mesleki tercihlerini soran Şimşek, öğrencileri, meslek seçiminde, küresel profesyonel alanlara yönlenmeleri tavsiyesinde de bulundu.

Devlet Bakanı Şimşek, daha sonra, öğrencilerle birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde