Türkiye'nin insansız hava aracının İran’da konuşlandırılması tepkiyle karşılaştı

Türkiye'nin insansız hava aracının İran’da konuşlandırılması tepkiyle karşılaştı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazını bulmak üzere Türkiye'ye ait yüksek irtifa ve uzun menzilli bir insansız hava aracının görevlendirilmesi İran'da eleştirilere yol açtı. Birçok kişi hassas bilgileri toplama kapasitesine sahip bir insansız hava aracının İran topraklarına girmesine neden izin verildiğini sorguladı.

Türkiye'nin insansız hava aracının İran’da konuşlandırılması tepkiyle karşılaştı
16px
24px
24.05.2024 09:22Güncelleme: 24.05.2024 09:30
ABONE OLgoogle

İranlı yetkililer, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi ve Dışişleri Bakanı’nın ölümüne neden olan kazada düşen helikopterin yerinin tespit edilmesinde zorlananınca Türkiye’den yardım talep etti. Türkiye bu talep üzerine askeri kuvvetlere ait bir Akıncı İHA gönderdi.  Ama bu durum İran’da tartışma yarattı. 

‘’İHA’LAR İRAN HAVA SAHASINA GİRDİ BİLGİLERİ KAYDETTİ’’

İran basınına göre, “Dünyanın en güçlü casus araçlarından biri olan Türk Akıncı insansız hava aracı, İran'ın hava sahasına yüzlerce kilometre derinliğe kadar girdiğini ve Türkiye sınırındaki kuzeybatı bölgesini izledi ve bilgileri kaydetti” diye yazdı.

Aralarında Salahodin Khadiw'in de bulunduğu dış politika uzmanları bu olayı Türkiye'nin askeri ve ekonomik başarısının ve İran'ın bölgesel rakibiyle rekabet etme mücadelesinin bir işareti olarak değerlendirdi.

Khadiw, Arman Daily için kaleme aldığı yazıda “Akıncı İHA'sı Türk ekonomisindeki dönüşümü ve askeri-ekonomik komplekslerin bu dönüşümdeki önemini temsil ediyor” dedi.

“Akıncı'nın İran üzerindeki uçuşu, yaptırımlar nedeniyle yenilikçi gelişmelerden ve yeni teknolojilerden mahrum kalan İran'ın izole edilmiş ekonomisindeki büyük bir zayıflığı ortaya çıkardı.''

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde