'Türkiye AB'ye üye olamaz'

'Türkiye AB'ye üye olamaz'

AVUSTURYA BAŞBAKANI SCHUSSEL'DEN AB KONUSUNDA TÜRKİYE'YE KÖTÜ HABER.

'Türkiye AB'ye üye olamaz'
16px
24px
01.08.2006 22:40
ABONE OLgoogle

Güneydoğu Avrupa liderler zirvesinin açılışında konuşan Schüssel, 'Avrupa Birliği’nin genişleme sürecine Balkanlar'da bir nokta konulmasını' savundu.
 
Konuşmasında Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Akdeniz ülkeleri için 'sıkı bir ortaklık ağı' kurulmasını öneren Schüssel, 'özellikle Türkiye ile giriş müzakerelerinin bir AB üyeliğiyle sonuçlanacağına inanmadığını' kaydetti.
 
Türkiye-AB ilişkilerinde kendisinin daha çok 'sıkı bir işbirliği' kurulmasını beklediğini ifade eden Schüssel, Türkiye'nin AB'ye katılma ihtimalinin belirmesi halinde Avusturya'da halkoylamasına gidilmesinden yana olduğunu söyledi.
 
Zirvenin gündemi
 
Avusturya'nın ev sahipliğinde bu yıl beşincisi yapılan Güneydoğu Avrupa liderler zirvesinin gündeminde, enerji sektöründe işbirliğinin güçlendirilmesi, yatırımların finans edilmesi ve serbest ticaret konuları ilk sırada ele alınıyor.
 
Balkan ülkelerindeki siyasi ve ekonomik gelişmelerin de ele alınacağı toplantıda, Kosova'nın statüsü ağırlıklı olarak tartışılacak.
 
Halen BM tarafından yönetilen Kosova'da yaşayan Arnavutlar bölgenin bağımsız olmasında ısrar ederken, Belgrad yönetimi, Kosova'nın Sırbistan'a bağlı özerk bir bölge olarak kalmasını talep ediyor.
 
AB'nin geçen mayıs ayında Sırbistan ile istikrar ve ortaklık anlaşması görüşmelerine ara verdiğini anımsatan Avusturyalı Balkan uzmanı Wolfgang Petrisch, 'Sırbistan'dan ayrılarak bağımsız olmayı başaran Karadağ Cumhuriyeti ile bir anlaşmanın yakında imzalanabileceğini' söyledi.
 
Uzun yıllar Balkan ülkelerinde görev yapan Petrisch, 'AB'nin anayasa krizine bir çare bulması kaydıyla Güneydoğu Avrupa ülkelerinin de er geç AB üyesi olacaklarını' savundu.
 
Türkiye - AB fiili müzakereleri başladı

 
AB ile Türkiye arasındaki fiili müzakereler, Kıbrıs Rum kesiminin tüm engelleme çabalarına karşın 12 haziranda başlamıştı.
 
Kıbrıslı Rumların, Türkiye ile fiili müzakerelerin 'bilim ve araştırma' başlığında açılıp kapanmasına yönelik itirazları, AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nde aşılmıştı.
 
'Bilim ve araştırma' faslıyla ilgili AB müktesebatının sınırlı olması nedeniyle fiili müzakerelerin aynı gün açılıp kapatılmasına itiraz eden Rum kesimi, bunu 'Türk liman ve havaalanlarının açılması ve tanınma'yla bağlantılı hale getirmeye çalışmıştı.
 
Son ana kadar Rum kesiminin itirazlarının giderilmesini bekleyen Ankara, AB'nin Ortak Tutum Belgesi'ni incelemiş ve Ortaklık Konseyi'ne katılma kararı almıştı.
 
Bu gelişmenin ardından Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Başmüzakereci Ali Babacan, Lüksemburg'a hareket etmişti.
 
Kıbrıs Rum yönetimi ile varılan uzlaşmaya göre, AB'nin müzakerelerle ilgili Ortak Tutum Belgesi'ne eklenen bazı ifadelerle fiili müzakerelerin yolu açılmıştı.
 
Belgede, Gümrük Birliği ve Ek Protokol içinde olmak üzere Ortaklık Anlaşması gereklerinin yerine getirilmesinin önemi vurgulanmıştı.
 
Bu konuda sorumlulukların yerine getirilmemesi halinde bütün müzakere sürecinin etkileneceği kaydedilen belgede, 'AB, bu çerçevede 21 eylül 2005 tarihinde Kıbrıs ile ilgili yayımladığı deklarasyona atıfta bulunuyor' denilmişti.
 
Belgede, gelişmeler çerçevesinde gerektiği takdirde fiili müzakerelerin başlatılacağı bilim ve araştırma faslına geri dönebileceği belirtiliyordu.
 
Türkiye 3 ekimde müzakerelere başladı
 
Türkiye ile AB arasındaki müzakereler 3 ekim tarihinde başlamıştı. Türkiye'nin 3 ekimde AB ile müzakerelere başlamasından önce Avusturya'nın 'imtiyazlı ortaklık' ta diretmesi krize neden olmuştu.
 
Avusturya, Müzakere Çerçeve Belgesi'ne 'imtiyazlı ortaklık' ibaresinin girmesi için uzun süre direnmişti.  25 üyeli birlik içinde tek kalan Avusturya'nın sonunda direnci kırılmış ve Müzakere Çerçeve Belgesi onaylanmıştı.<

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde