Turkcell, 30’uncu kuruluş yılını New York Borsası’nda kutladı, Genel Müdür Taha Koç yeni dönem hedeflerini anlattı

Turkcell, 30’uncu kuruluş yılını New York Borsası’nda kutladı, Genel Müdür Taha Koç yeni dönem hedeflerini anlattı

Turkcell, 24 yıldır işlem gördüğü New York Borsası’nda 30’uncu kuruluş yılını kutladı. Düzenlenen gong törenine katılan Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, yeni hedeflerinin Türkiye’yi küresel veri üssü yapmak olduğunu söyledi.

Turkcell, 30’uncu kuruluş yılını New York Borsası’nda kutladı, Genel Müdür Taha Koç yeni dönem hedeflerini anlattı
16px
24px
09.07.2024 10:18Güncelleme: 09.07.2024 10:30
ABONE OLgoogle

 

New York Borsası’nda 24 yıldır işlem gören Turkcell için 30’uncu kuruluş yılı nedeniyle gong töreni düzenlendi. Piyasa kapanışıyla çalan gongun ardından düzenlenen toplantıda, şirketin 1994 yılından 2024 yılına kadarki kilometre taşları paylaşıldı. İnternet sağlayıcılığından dijital ödeme sistemlerine, mobil mesajlaşma uygulamasından dijital müzik platformuna, veri merkezinden bulut teknolojilerine kadar çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiklerini söyleyen Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, kendilerini uçtan uça teknoloji sağlayıcı olarak tanımladıklarını dile getirdi.

BÖLGENİN OYUN KURUCUSU OLACAĞIZ

Turkcell’in, Türkiye için sadece ekonomik ve toplumsal katkılarıyla değil, milli menfaatler noktasında da stratejik öneme sahip olduğunu söyleyen Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, “Türkiye’nin Turkcell’i olarak hedefimiz, ülkemizi ‘küresel veri üssü’ konumuna taşımak. Bir başka deyişle bölgenin ‘oyun kurucusu’ olacağız” dedi. Bu vizyonla ocak ayında yeni bir şirket kuruluşu için adım attıklarını söyleyen Turkcell Genel Müdürü, TDC adıyla kuruluş aşamasında olan şirketin, ‘küresel veri sahipliği’ alanında, Türkiye’yi global arenaya taşıma hedefiyle çalışmaya başladığını ifade etti.

VERİ MERKEZİ YATIRIMLARI 350 MİLYON DOLARI AŞTI

4’ü yeni nesil olmak üzere toplam 33 veri merkezinde yaklaşık 32 bin metrekare aktif beyaz alana sahip olduklarını belirten Ali Taha Koç, “4 yeni nesil veri merkezimizle 4 bin yerli ve yabancı şirkete bulut ve veri barındırma hizmeti sunuyoruz. Teknolojinin ve verinin güç olduğu bu yeni dünyada Turkcell olarak pozisyonumuzu güçlendiriyoruz, Türkiye’yi bölgenin veri üssü haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi ve yeni yatırımlarının ayrıntılarını paylaştı:

“TDC Veri Barındırma Hizmetleri ismiyle kuracağımız şirketimizin iş hedefi; ülkemizi dünyanın en önde gelen veri ve bulut teknolojileri üslerinden biri haline getirmek. Avrupa Veri Merkezimizle birlikte, bu alanda bugüne kadar yaptığımız yatırımlar 350 milyon doları aştı. Bu adımları, Türkiye’yi yakın coğrafyanın veri üssüne dönüştürmek için attık.”

TEKNOLOJİ DÜNYASINDA GÜÇ VERİYE SAHİP OLANDA

Teknoloji dünyasındaki global değişime de değinen Ali Taha Koç şunları söyledi:

“İnsanlığın bugüne kadar ortaya çıkardığı tüm teknolojilerden daha farklı bir ‘şey’ ile karşı karşıyayız: Yapay Zekâ. Çok hızlı ve çok kompleks bir gelişime tanık oluyoruz. Aslında bu bir çağ değişimi. ‘Herkesi birbirine bağlamaktan her şeyi birbirine bağlama’ çağına geçtik. Bu çağda; teknoloji ile veri arasında karşılıklı bir beslenme döngüsü var. Dolayısıyla ‘veri sahipliği’ büyük önem taşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın hep söylediği ‘Dünya beşten büyüktür’ ifadesi bu konu için de geçerli. Zira teknoloji dünyasında güç ‘5’te değil, ‘veri’ye sahip olanda, veriyi depolayanda, işleyende ve analiz edenlerde. İnanıyorum ki, Turkcell öncülüğünde yeni dünyanın ‘yeni güç arenası’nda Türkiye de olacak.”   

patronlardunyasi.com

 

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde