‘Türk Telekom halka acılabilir’

‘Türk Telekom halka acılabilir’

Türk Telekom (TT) CEO’su Paul Doany, gazetelerin ekonomi yöneticileriyle İstanbul’da düzenlediği toplantıda TT’nin yeni planlarını anlattı. İşte Doany'nin projeleri...

‘Türk Telekom halka acılabilir’
16px
24px
04.08.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Türk Telekom (TT) CEO’su Paul Doany, gazetelerin ekonomi yöneticileriyle İstanbul’da düzenlediği toplantıda TT’nin yeni planlarını anlattı. Toplantıya Doany ile birlikte TT İcra Kurulu Üyeleri Emin Başer ve Metin Ercan da katıldı. Doany, eğer hükümet isterse TT’nin yüzde 20’sini halka açabileceğini söyledi. Paul Doany, “Türk Telekom’da Kasım 2005’ten itibaren 12 aylık bir süre var. Bu süre sonunda devlet isterse elindeki yüzde 45’lik hissenin yüzde 20’sini halka açabilir. Karar tamamen hükümete ait. Biz elimizde yüzde 55’lik hisseyi halka açmayı düşünmüyoruz” dedi.

AVEA 2011’DE AÇILABİLIR

Avea’nın ise kısa dönemde halka açılmasının zor olduğunu söyleyen Doany, “Avea ancak 2011 yılında halka açılabilir. Sözleşme böyle yapılmış. Sanıyorum, azınlık hisselerinin zarar görmemesi için böyle bir madde konmuş. O günlerde hissedarlar tabii tam olarak ne düşündü tam olarak bilmiyorum” dedi.

YENİDEN YAPILANMA

TT’nin yeniden yapılanması konusunda adım adım ilerlediklerini belirten Doany, özellikle satış, pazarlama ve müşteri hizmetlerine büyük önem verdiklerini vurguladı. Doany şöyle konuştu: Türk Telekom’un 24 bin çalışanı var. Yeni organizasyon yapısı oluşturuyoruz. Satış pazarlama ve müşteri hizmetleri stratejik departmanlar olarak konumlandırılıyor. Türk Telekom’un merkezi de İstanbul’a taşınacak. Finans ve insan kaynakları ise Ankara’da kalacak. Çağrı merkezlerini yeniledik. Çok genç ve eğitimli insanlarla çalışıyoruz. Hedefimiz çok iddialı olsa da şikayetleri sıfıra doğru indirmek.

FİYATLAR ARTIK AYNI

Fiyatlarda da önemli indirimler yaptıklarını söyleyen Paul Doany, “TT’den Avea, Turkcell ve Telsim’i aramak artık aynı fiyat. Daha önce Avea açısından dezavantajlı bir durum vardı. Tarifelerde fiyatları aşağıya da düşürdük. Artık isteyen herkes hangi operatör olursa olsun, rahatlıkla GSM’leri arayabilir” şeklinde konuştu.

ADSL’DE YENİ TARİFELER

ADSL’de satış modelini değiştirdiklerini belirten Paul Doany bu konudaki yeni uygulamaları şöyle aktardı: 1 milyon 750 yeni port açtık, 100 bin IP modem yerleştirdik. ADSL’de en çok kullanılan limitli en ucuz tarifeye odaklandık. 29 YTL’lik bu tarifenin hızını iki katına çıkarıyoruz. Limitsizde yüzde 10’dan yüzde 18’e indirim yaptık. En ucuz sınırsız olan 49 YTL’de ise hızı dört katına çıkarıp altı Gigabyte sınırı getirdik.

50 MİLYON $ DAHA VERMEZDİK

Doany TT’yi tam sınırda bir rakama satın aldıklarını belirtirken “Türk Telekom’a ödediğimiz 6 milyar 550 milyon dolar için olumlu ya da olumsuz diyemem. Ben arkama bakmam. Belki açık artırmada rakam bir 50 milyon dolar daha büyüseydi, limitimize gelmiş olurduk. O zaman bu masada ikinci olan Etisalat olabilirdi. Türk Telekom’u şu anda daha ileriye taşımak istiyoruz, başarılı olduğumuz sürece burada devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

TT İcra Kurulu Üyesi Emin Başer ise askeri haberleşme projesi konusunda da şunları söyledi: Askeri haberleşme hatlarının Türk Telekom’dan ayrı bir yapı olarak tesisi için yürütülen TAFIKS Projesi uzun yıllardır devam ediyor. Bu proje safha safha gerçekleştiriliyor. Bu konuda yatırım gerçekleştiren yine Türk Telekom.

‘Dinleme yapılmıyor’

TT’de çalışan yabancılar ile ilgili çıkan bazı haberlerl

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde