Türk tanker kaptanı, ABD'de hapisle karşı karşıya

Türk tanker kaptanı, ABD'de hapisle karşı karşıya

Bir Türk tanker kaptanı, 2023 yılında New Orleans açıklarında bir tankerden iki kez petrol boşaltma suçunu kabul etti ve hapis cezası almakla karşı karşıya kaldı.

Türk tanker kaptanı, ABD'de hapisle karşı karşıya
16px
24px
13.06.2024 10:09Güncelleme: 13.06.2024 10:37
ABONE OLgoogle

ABD Adalet Bakanlığı, 37 yaşındaki Abdurrahman Korkmaz'ın 51.000 dwt'lik PS Dream (2006 yapımı) gemisindeki eylemlerini ABD Sahil Güvenlik Teşkilatından kasten gizlediğini kabul ettiğini açıkladı.

Dubai'den Prive Overseas Marine ve Türkiye'den Prive Shipping Denizcilik Ticaret şirketleri geçen ay suçlarını kabul ettiler.

Kaptan, Gemilerden Kaynaklanan Kirliliğin Önlenmesi Yasası'nı (APPS) ihlal etmek ve engellemekle suçlandı.

Ceza davası, gemi New Orleans'a doğru yol alırken geçen yıl 11 Ocak'ta Sahil Güvenlik ile temasa geçen bir mürettebat üyesinin raporundan kaynaklandı.

Adalet Bakanlığı'nın açıklamasına göre Korkmaz, petrol kayıt defterlerini ABD'ye varmadan önce yağlı atıkların okyanusa boşaltıldığına dair bilgi içermediğini bilerek Sahil Güvenlik'e sunduğunu kabul ediyor.

Mahkemeye sunulan belge ve ifadelere göre, Korkmaz mürettebatına atığı artık yağ tankından denize pompalamalarını emrettiği söyleniyor.

Tankın içine yerleştirilen ve uzun esnek bir hortuma bağlanan taşınabilir bir pompa, gerekli herhangi bir kirlilik önleme ekipmanı veya izleme olmadan doğrudan okyanusa boşaltmak için kullanıldı.

Kaptan APPS suçundan altı yıla kadar hapis ve 250 bin dolara kadar para cezası ve engelleme suçundan da beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde