Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışında gerçekleştirdiği projelerin toplam değeri 507,2 milyar dolara ulaştı

Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışında gerçekleştirdiği projelerin toplam değeri 507,2 milyar dolara ulaştı

Türkiye'nin Libya'da uyguladığı müteahhitlik projelerinin değeri yaklaşık 50 yılda yaklaşık 30,8 milyar doları buldu.

Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışında gerçekleştirdiği projelerin toplam değeri 507,2 milyar dolara ulaştı
16px
24px
15.04.2024 21:00
ABONE OLgoogle

Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışında gerçekleştirdiği projelerin toplam değeri, 1972'den 2024’ün Mart ayına kadar olan dönemde yaklaşık 507,2 milyar dolara ulaştı; bu rakam, 136 ülkedeki yaklaşık 12 bin 164 projeye eşdeğer niteliğini taşıyor.

Rusya, toplam projelerin yüzde 20,1'ini ve 102,1 milyar dolarlık değeriyle ilk sırada yer aldı. Türkmenistan yüzde 10,5 oranla ve 53,4 milyar dolar değerle ikinci, Irak ise yüzde 6,8 pay ve 34,6 milyar dolar değerle ikinci sırada yer aldı.

DİĞER YATIRIMCILAR

Türkiye Libya'da 30,8 milyar dolar değerinde müteahhitlik projesi gerçekleştirirken, onu 27,8 milyar dolarla Suudi Arabistan, 21 milyar dolarla Cezayir ve 20,2 milyar dolarla Katar takip etti.

TÜRK MÜTEAHHİTLİK PROJELERİ

5 Nisan'da Türk şirketi Terminal Yapı, Libya'nın başkentindeki Trablus Uluslararası Havalimanı'nın rehabilite edilmesi ve işletilmesi için Libyalı yetkililerle bir anlaşma imzaladı.

Libya Havalimanları İşletmesi ayrıca Türk Terminal Yapı şirketi ve İngiliz grup ARG International ile Trablus Uluslararası Havalimanı'nın rehabilitasyonu, altyapı projeleri ve işletmesine ilişkin bir anlaşma imzaladı.
Anlaşmalar, havalimanıyla ilgili yatırım projesi için nihai bir sözleşme imzalanarak ilerlemeye yönelik teknik ve mali temelleri hedefliyor.

Ulusal Birlik Geçici Hükümeti'ne göre, projenin genel bütçe dışından finanse edilmesi, modern teknolojilerin yerlileştirilmesi, bilgi ve tecrübenin aktarılması yoluyla Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün öngördüğü standart ve gereksinimlerin karşılanması, devletin üzerindeki yükün azaltılması amaçlanıyor. 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde