Turizmciler, Roman mafyasına dikkat

Turizmciler, Roman mafyasına dikkat

Romen mafyası, Türk turizmcilerini kaçırarak fidye almak için sahte turizm sehayat acentesi kurmuş

Turizmciler, Roman mafyasına dikkat
16px
24px
11.07.2008 16:41
ABONE OLgoogle

Romen turizm çetesinin kandırdıkları turizmcileri anlaşma yapmak için Bükreş'e çağırarak haraç aldıkları iddia edildi.

Manavgatlı turizmci Harun Sertkaya, Romanya'dan New British Travel Company Turizm Seyahat Acentesi'nden Cosma Gabriela isimli sahsın oteline gönderdiği faksla ilgili araştırma yaparak, hazırlanan tuzağı ortaya çıkardı. Turizmci Sertkaya, Romanya'da 2 arkadaşının aracılığıyla yaptığı araştırma sonucunda faks çekilen adreste New British Travel isimli turizm seyahat acentesi olmadığını tespit ettirdi. Otelcilerin, Romanya Str. Stirlei Voda, No:15. M 22 adresi gösterilerek fason bir turizm seyahat acentesinden gelen faksları dikkate almamasını isteyen Sertkaya, acentenin Türkçe bölüm şefi ve tercümanıyım diyen Murat isimli şahısla irtibata geçmemeleri tavsiyesinde bulundu.

Romen çetelerinin turizmcileri ağlarına düşürüp haraç almak için özellikle yeni açılan otellere cazip teklifte bulunduklarını belirten Sertkaya, bu tür oyunlarla 20'ye yakın turizmcinin soyulduğu iddiasında bulundu. Sertkaya, "Sahte acentenin bize gönderdiği cazip faks teklifiyle ilgili Romanya'da tanıdığım kişileri arayarak araştırma yamasını istedim. Gönderilen yazıda Macaristan, İngiltere ve Romanya'dan bir haftalık tatil için getirilecek olan 48 kişiye 10 bin Euro teklif bulunuyordu. Rakamı yüksek bulduğum için hemen araştırmaya koyuldum. Ayrıca antlaşma yapmak için Romanya'ya gelmenin şart olduğunu belirtiyordu. Telefondaki şahıs, Türkiye'de vize işlemleri 15 ile 20 gün sürer, en iyisi sen Yunanistan Schengen vizesi al kısa sürede gelirsin." diye konuştu.

Sertkaya, Manavgatlı turizmcilerin Romen çetelerin oyuna gelmemesi için Side-TUDER, TİYOSAB ve KITUYAD turizm kuruluşlarına bilgilendirme yapacağını ifade etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde