Turizmciler Emitt'e buluştu

Turizmciler Emitt'e buluştu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin geçen yıl turizmde dünya ortalamasının üzerinde bir gelişme sağladığını belirterek..

Turizmciler Emitt'e buluştu
16px
24px
14.02.2008 16:00
ABONE OLgoogle

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin geçen yıl turizmde dünya ortalamasının üzerinde bir gelişme sağladığını belirterek, ''Önümüzdeki birkaç yıl içinde Türkiye, dünyanın turizm gelirinden en fazla pay alan ilk 5 ülkesi arasına girmelidir'' dedi.

Ekin Fuarcılık tarafından Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) iş birliğiyle düzenlenen ''Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)'' TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde törenle açıldı.

Fuarın açılışında konuşmasına Sevgililer Günü'nü kutlayarak başlayan Ertuğrul Günay, ''Dışarıda güneş açan, zaman zaman da karla yağmur arasında bir yağışın olduğu bir kış günü var. Ama bu kış günü özel bir gün. Hepimizin içinde eski sevdaları hatırlamamıza yol açan, hepimizin içinde kırık veya coşkulu duyguların yeniden anımsanmasına yol açan özel bir gün. Sevgi günü, aşk günü'' diye konuştu.

''Hepinizin yüreğindeki duyguların, hak ettiği güzelliklere kavuşmasını yürekten diliyorum'' diyen Bakan Günay, sevgiye toplum olarak büyük ihtiyaç duyulduğunu, sevgi ve duyguların, insanların, toplumların birbirine bakışını yumuşattığını, barışı çağrıştırdığını kaydetti. Günay, turizme de bu çerçevede baktıklarını belirterek, turizmin dünyada hızla gelişen bir sektör olduğunu, her yıl dünyada 1 milyara yakın insanın turizm amaçlı seyahat ettiğini söyledi. Türkiye'nin ve Orta Doğu'nun bulunduğu coğrafyanın son yıllarda turizmde önemli paylar almaya başladığına işaret eden Günay, bunu sevinçle karşıladıklarını ifade etti.

TURİZMİN DÜNYA BARIŞINA KATKISI

 Ertuğrul Günay, turizmin insanların, ülkelerin, toplumların, halkların birbirini tanımasını sağlaması ve bir anlamda dünya barışına katkı yapması açısından da önemli olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

''Bizim için turizm aynı zamanda barışa katkı yapması açısından da çok önemli. Dünyanın, gelişmek ve genç nüfusun hak ettiği eğitim ve yaşam düzeyini yakalayabilmesi için barışa ihtiyacı var. Türkiye geçen yıl dünya ortalamasının üzerinde bir gelişme sağladı. Bundan fazlasının Türkiye'nin hakkı olduğuna inanıyorum. Hem bizim, hem dünyanın derdi, turizmi bir mevsime, bir coğrafyaya sıkıştırmamak.

Turizmi bütün yıla ve bütün ülke çapına yayabilmek temel amaçlarımızdandır. Bunu önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeye çalışacağız. EMITT bugün dünyanın en önemli 10 fuarı arasına girmiştir. Biz de dünyanın turizmden büyük pay alan 10 ülkesi arasındayız. Önümüzdeki birkaç yıl içinde EMITT dünyanın en büyük 5 fuarı arasına, Türkiye de dünyanın turizm gelirinden en fazla pay alan ilk 5 ülkesi arasına girmelidir. Önümüzdeki hedef budur. Hep birlikte bu hedefi sağlayacağımıza inanıyorum.''

Bakan Günay, iç turizme de değinerek, ''Kendi insanımızın da Türkiye'nin güzelliklerini tanıması için büyük bir kampanyayı yürütmek zorundayız'' dedi. -EMITT'İN ÖNEMİ- Fuarın, 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesine sahip İstanbul'un dünyaya tanıtımına önemli katkı sağlayacağını kaydeden Günay, ''Önümüzdeki yıllarda hem fuarın, hem İstanbul'un dünyanın turizm potansiyeline adını altın harflerle yazdıracağına inanıyorum'' diye konuştu.

İstanbul Valisi Muammer Güler de Sevgililer Günü'ne işaret ederek, ''İstanbul, dünyanın sevgilisi. İstanbul'un sevgilisi de turizm. Turistleri çok seviyoruz'' dedi. 2002 yılında 2.5 milyon turistin ziyaret ettiği İstanbul'un, bugün 6.5 milyon kişiyi misafir ettiğini dile getiren Güler, hedeflerinin şehrin 2010 yılında 10 milyon turiste ulaşmak olduğunu bildirdi.

Muammer Güler, İstanbul'un bütün kurumlarıyla buna hazır olduğunu kaydederek, İstanbul'un turizmde çok iddiası bulunduğunu, bu iddiasını da ısrarla sürdüreceğini sözlerine ekledi. Ekin Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu ise geçen yıl dünyanın en büyük 10 fuarı içinde yer alan EMITT'in önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 5'e girmesini hedeflediklerini söyledi.

TYD Başkanı Murat Dedeman da hedeflerinin Türkiye'nin yüzde 2.5 olan dünyadaki turizm payını, 2013 yılında yüzde 4'e çıkarma amacında olduklarını bildirdi. Dedeman, 40 milyon turist ve 40 milyar Dolar gelire ulaşmayı önlerine hedef olarak koyduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Halim Bulutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Günay ile Vali Güler'e, turizme hizmetlerinden dolayı birer plaket sundu. Bakan Günay da eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel'in de aralarında bulunduğu kişi ve kuruluş temsilcilerine, fuarın ve turizmin gelişmesine katkıları nedeniyle plaket verdi. Bakan Günay daha sonra, fuara katılan ülkelerin stantlarını gezdi.

EMITT FUARI

 Fuar bu yıl 50'nin üzerinde ülke, 30'un üzerinde il, ilçe ve belde ve 2 bin 500'ün üzerinde katılımcı ile gerçekleştiriliyor. 55 bin metre kare kapalı alanda düzenlenen fuar, dünyanın ve Türkiye'nin dört bir köşesinden gelen otelleri, seyahat acentelerini, hava yolu şirketlerini, işletmecileri, girişimcileri ve turizm profesyonellerini bir araya getiriyor. 17 Şubat tarihine kadar açık kalacak fuarda, otellerin ve turistik bölge temsilcilerince tanıtım etkinlikleri gerçekleştirilecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde