Toptan elektrik fiyatına büyük indirim

Toptan elektrik fiyatına büyük indirim

Rekor fiyata satılan elektrik dağıtım özelleştirmeleri sonucu "Elektrikte zam olacak mı?" tartışmalarına cevap kısa sürede geldi.

Toptan elektrik fiyatına büyük indirim
16px
24px
15.09.2010 08:05
ABONE OLgoogle

Geçtiğimiz hafta Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) "Elektriğe yılbaşına kadar zam ihtiyacı yok" diyen Türkiye Elektrik Taahhüt AŞ (TETAŞ), yeni elektrik fiyatlarını EPDK'ya gönderdi.

TETAŞ, elektrik tüketiminin rekor kırarak serbest piyasada fiyatların 42 kuruşla 3-4 katına çıktığı dönemde, üç aylık yeni fiyat tarifelerinde toptan elektrik fiyatlarında yüzde 20.35 indirim yaptığını bildirdi. TETAŞ'ın yüzde 20.35'lik oranının tüketiciye ne kadar yansıyacağına dair son kararı EPDK verecek.

EPDK yetkilileri, "Toptan satış rakamlarında ki bu indirim elektrikteki fiyat baskısını kaldırmıştır. Dağıtıcı şirketlerin görüşü alındıktan sonra tüketiciye ne kadar yansıyacağına kurul karar verecek" dedi.

ZAM DEĞİL İNDİRİM YAPTI

Bunun sonucu olarak elektrikte serbest piyasada bahar aylarında 1 kuruşa kadar düşen fiyatlarlar 42 kuruşa kadar yükseldi. TETAŞ'ın indirim kararında özellikle bu yıl tam kapasite ile çalışan hidroelektrik santrallerinin sattığı ucuz elektrikle enerji kuruluşlarının kasasının dolması etkili oldu.

Mehmet Nayır/Sabah

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde