TOKİ: Sülün Osmanlar türedi, dikkat edin!

TOKİ: Sülün Osmanlar türedi, dikkat edin!

TOKİ, Boğaz Köprüsü'nü satan Sülün Osman gibilere karşı vatandaşları uyardı...

TOKİ: Sülün Osmanlar türedi, dikkat edin!
16px
24px
25.03.2008 13:02
ABONE OLgoogle

AHAR aylarında konut atağına kalkacak olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), TOKİ üzerinden haksız kazanç elde etmek isteyenlere karşı harekete geçti.

TOKİ'nin yaptığı uyarıda 'Son günlerde vatandaşlarımızdan, yetkisiz kişilerce TOKİ'nin adı kullanılarak, kendilerine ait olmayan ya da projede yer almayan konutların üçüncü şahıslara satılmak veya devredilmek istendiği şikayetleri geldi. Bu nedenle, İdaremiz projelerinden konut satın almak isteyen kişilerin, satış ve devir işlemlerinin yetkili bankaların şubelerinde gerçekleştirildiğini göz önünde bulundurarak ileride problem yaşamamaları için, kötü niyetli bu kişilerin tekliflerine itibar etmemeleri gerekmektedir' denildi.

TOKİ yetkilileri konutların piyasada önemli prim yapması nedeniyle haksız kazanç elde etmek isteyenlerin çıktığını belirterek 'Bu tür teklifleri getirenler, kendilerinin olmayan projelerdeki evleri bile satmaya kalkıp, peşinat olarak bir takım paralar alıyorlar. Daha sonra vatandaşlar proje gittiğinde böyle bir paranın o ev için yatırılmadığı ortaya çıkıyor. Bu anlamda birçok şikayet geldi. Olay polise intikal ettirildi' dediler.

KİMLİKLERİNİ SORUN

TOKİ'YE duyulan güvenin suiistimal edildiğini söyleyen yetkililer 'TOKİ'nin en son yaptırdığı ankette TOKİ en çok güven duyulan kurumlar arasında ilk sıralarda yer almıştı. Bu nedenle vatandaş TOKİ'den geldiğini söyleyen insanlara güven druyuyor. Bu da çeşitli sıkıntılara neden oluyor. O nedenle TOKİ'nin projelerinden alınan konutlarda kesinlikle banka kanalı kullanılmalı ve o kişilerin kimlikleri sorulmalı' diye konuştular.

22 bin temel atılacak

KIŞ sezonunda konut ihalelerini yavaşlatan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ilkbaharda tam bir 'atak' başlatıyor. İdare, yaklaşık 22 bin konutun yapımı için 4 ayda yüzden fazla ihale gerçekleştirecek. İhaleler, inşaat sektörünü olduğu kadar, emlak piyasasını da hareketlendirecek. Halen 7 ilde yapılacak bin 400'den fazla konutun ihalelerinde gelen teklifleri değerlendirmeyi sürdüren TOKİ, bin 300 konutun ihalesi için sözleşme de imzalayacak.

ANADOLU'YA YATIRIM

TOKİ'NİN konut yapacağı iller arasında, Ankara ve İstanbul da bulunuyor. TOKİ, Sivas-Zara'da 110, Isparta-Sütçüler'de 232, Çankırı-Kurşunlu 384, Sakarya'da 240, Eskişehir-Merkez-Odunpazarı'nda 1400, Kütahya'da 1200, Erzurum-Palandöken'de 504'ü alt gelir gurubu olmak üzere 2 bin 200, Konya'da 350, Konya-Akören'de 144, Bursa İnegöl'de 686 konut yapımı için ihale düzenleyecek.

İbrahim Acar/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde