TMSF polisle Türksat’ı bastı

TMSF polisle Türksat’ı bastı

TÜRKİYE'DE BİR İLK YAŞANDI. TMSF, KAMU KURULUŞU OLAN TÜRKSAT'I POLİSLE BASTI.

TMSF polisle Türksat’ı bastı
16px
24px
21.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Geçen hafta Cuma günü, Türkiye’nin belki de cumhuriyet tarihi boyunca yaşadığı en ilginç operasyonlardan birine sahne oldu. Bir kamu kurumu olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), kendisine borçlu şirketlerden alacağını, bir başka kamu kurumu olan Türksat’tan polis marifetiyle tahsil etti.

TMSF, 40 milyon dolarlık borçları nedeniyle, Erol Aksoy’dan devralınan lisanslı kablo TV işletmecisi iki şirkete; Kablonet ve Interaktif’e haciz koydu. Ancak Kablo TV altyapısını yöneten Türksat, lisans alan operatörlerle altyapı devri konusunda mahkemelik olduğu için yaklaşık 4 aydır TMSF’ye ödeme yapmıyordu.

HACİZ TAHSİLATI İÇİN
Bunun üzerine TMSF, Cuma günü yönetimi mahkeme kararıyla kendisinde olmasına rağmen altyapısını Türksat’ın yönetmeye başladığı Interaktif şirketinin Ankara’daki merkezine haciz mallarının alınması amacıyla gitti. Ancak Türksat yetkilileri, TMSF yetkililerini içeri almadı. Bunun üzerine polisle birlikte tekrar şirket merkezine giden TMSF avukatları, şirket müşterilerinin bilgilerini içeren şifreleri kırdı ve elektronik malları alacağa karşı haczetti. Ancak, bu aşamada müşterilerin yayını izlemelerini engelleyecek bir uygulama yapılmadı.

Böylelikle, bir devlet kurumu belki de ilk kez bir diğer devlet kurumunun kapısına polis zoruyla dayanarak alacağını tahsil etmiş oldu.

KARMAŞIK SÜREÇ
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ile Türksat’ı karşı karşıya getiren olayın geçmişi ise oldukça karışık.

TMSF’nin Erol Aksoy ile yaptığı protokolün en önemli parçalarından biri, Aksoy’a ait şirketlerin çalışarak bu borcun tahsilatının yapılabilmesiydi. Aksoy, protokolün hemen ardından yaptığı açıklamada, “İki kablo şirketim var, bu şirketler borcumu rahatça ödeyebilecek durumda” demişti.

Bu iki şirket, Türkiye’de dört kablo TV yayıncılığı yapan şirketten ikisi olan Kablo Net ve Interaktif’ti. Her iki şirketin hisseleri de TMSF’nin elindeydi ve şirketlerin mallarına tedbir konulmuştu.

Türk Telekom’un özelleştirilmesinin ardından, bu şirketlerin altyapısını oluşturan elektronik cihazlar ve müşteri bilgilerini içeren şifreler Türksat’ın kullandığı binalarda kaldı. Altyapı ve cihazlar Türksat’ta olduğu için şirketlerin hisseleri TMSF’de olmasına rağmen, yönetimi Türksat devraldı.

Bunun üzerine şirketler ile Türksat arasında yönetimin kimde olacağına dair mahkeme süreci başladı. Bu arada Türksat, şirketlerin bazı işlevlerinin yerine getirilmesi için ihaleler düzenledi ve taşeron firmalara bazı hizmetleri devretti.

Açılan davalar sonucunda İstanbul bölgesinde kablo hizmeti veren ve bu bölgedeki 500 bin abonenin yüzde 60’ını kapsayan Kablonet’in yönetimi Türksat’ta kaldı.

PROTOKOLE KARŞI
Ancak Ankara bölgesinde faaliyet gösteren Interaktif şirketinin yönetimi mahkemece TMSF’ye verildi.

Türksat, buna rağmen bu şirketin de yönetimini aldı ve müşteri şifrelerini değiştirdi.

Bunun üzerine harekete geçen TMSF yetkilileri, üzerinde haciz olan malların açılan ihalelerce başka şirketler tarafından da kullanılmasına olanak tanınması üzerine Cuma günü tahsilat için şirketin merkezine gitti.

Ancak Türksat yetkilileri, içeri girme talebine olumlu yanıt vermedi. Bunun üzerine haciz kararıyla birlikte polis getiren TMSF, binaya girdi ve müşteri bilgilerini içeren şifreleri bir kez daha değiştirdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde