Terörü lanetleyip hesapları boşaltıyorlar

Terörü lanetleyip hesapları boşaltıyorlar

'Türk Kürt kardeştir, PKK kalleştir' maiileriyle 5 trilyonluk vurgun yapan çete çökertildi

Terörü lanetleyip hesapları boşaltıyorlar
16px
24px
05.06.2008 08:21
ABONE OLgoogle

Türk Kürt kardeştir, PKK kalleştir' şeklinde sosyal içerikli mailler göndererek, şifrelerini ele geçirdikleri banka hesaplarını boşaltıp 5 milyon YTL vurgun yapan hacker şebekesi çökertildi. Kayseri merkezli 10 ilde faaliyet gösteren çete üyesi 60 kişi gözaltında.

Kayseri'de terör örgütü PKK ve sigara karşıtı sosyal mesajlar içeren mailleri kullanarak şifre kırıcı programlar yardımıyla şirket ve şahıs hesaplarını boşaltarak 5 milyon YTL vurgun yapan hacker şebekesi çökertildi. 5 ay boyunca 10 ilde takip edilen şebekenin 60 üyesi gözaltında.

ŞEBEKEYE 10 İLDE, 5 AY TAKİP

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından İstanbul, Antalya, Kayseri, Bolu, Muğla, Niğde, Yozgat, Kocaeli, Erzurum, Zonguldak, Kahramanmaraş illerinde yapılan takip sonrası Ahtapot 06 operasyonu başlatıldı. Operasyon kapsamında, 5 aylık takip sonucu Kayseri ve İstanbul illeri ile bağlantılı olarak faaliyet gösteren M.B. ve Z.A.Y. liderliğindeki suç örgütü çökertildi. Örgütle bağlantısı olan 60 kişi de gözaltına alındı.

TERÖR MAİLLERİ İLE VURGUN

Hacker çetesinin internette 'Türk Kürt kardeştir, PKK kalleştir', 'terörü lanetliyoruz', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'sigaraya hayır' gibi sosyal içerikli zincir (forward mail) mesajlar göndererek, bilgilerine ulaştıkları kişi veya şirketlerin, şifre kırıcı programlar aracılığıyla hesaplarını boşalttığı tespit edildi. Sanıkların söz konusu elektronik postaları açan kişi ve şirketlerden 5 ayda 5 milyon YTL haksız şekilde elde ettikleri belirlendi. Ayrıca, anlaşmalı şirketlerden bazı günler 50 milyarlık kontur, altın, hisse senedi satın alarak parayı akladıkları, bunu da örgüte aktardıkları belirlendi.

Kayseri/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde