Terminatör Lorenzo

Terminatör Lorenzo

IMF ŞEFİ LORENZO'NUN 4.5 MİLYAR DOLARLIK TEDBİR PAKETİNİ AÇIKLAMASINA TEPKİ.

Terminatör Lorenzo
16px
24px
02.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

IMF Türkiye Şefi Lorenzo Giorgianni’nin Türk hükümetine önerdiği 4.5 milyar YTL’lik tedbir ve tasarruf paketiyle ilgili tartışmalar sürüyor. BUGÜN Gazetesi’nin dünkü manşetine de yansıyan ve IMF görüşmelerine katılan bir üst düzey bürokratın kuşkularını dile getiren “Lorenzo’nun Kazığı” haberine çok sayıda tepki geldi. Lorenzo’nun, Türkiye’den ayrılırken, TV kanallarına canlı yayında 4.5 milyar YTL’lik tedbir ve tasarruf paketi gerektiği yolundaki açıklamasının piyasaları paniğe sürüklediği iddiaları, bürokratlar dışında ekonomistler ile işadamlarının da gündemine girdi.

SABİT KURLA BATTIK

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, 7 yıldır yürütülen IMF programlarıyla bir sonuca gidilemeyeceğinin anlaşıldığını ve artık IMF’den kurtulmak gerektiğini belirtiyor ve şöyle konuşuyor: “Bakan Ali Babacan da hükümet de IMF’nin esiri olmuştur. IMF, dalgalı kur var. Merkez Bankası müdahale edemez diyor. Merkez Bankası müdahale edemeyince spekülatörler müdahale ediyor ve döviz kurları fırlıyor” dedi. Aygün, sözü edilen 4.5 milyar YTL’lik paket meselesinin de yanlış ortaya konulduğunu söylerken, şöyle devam etti:

“IMF ile yeni anlaşma yapılmaması lazımdı. Programın başında borç miktarı 150 milyar dolardı, şimdi 357 milyar dolara çıktı. Cari açık ise patladı. Merkez Bankası’nın döviz rezervi 50 milyar dolar, sıcak para ise 60 milyar dolardı. Son dalgalanmalarla 7 milyar dolar civarında bir para dışarıya kaçtı. Bay Lorenzo ise bir paketten sözediyor. Bence Lorenzo bir terminatör yani yok edicidir. İşin doğrusu en kısa zamanda IMF ile işi bitirmek lazımdır.”

2001 krizinin IMF’nin sabit kur dayatması yüzünden çıktığını da kaydeden Aygün, dalgalı kura geçilmesine rağmen kriz trendlerinin yine sürdüğünü söylüyor.

Babacan biliyordu, Lorenzo sürpriz yapmadı

Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı, şu anda da Tekfenbank Yönetim Kurulu Başkanı olan ve Hürriyet Gazetesi’nde de makro ekonomi alanında etkili köşe yazıları yazan Ercan Kumcu, Lorenzo’nun istediği 4.5 milyar YTL’lik tedbir paketinin bir tasarruf paketi olduğunu söylerken, şu yorumu yaptı: “Bu paketle Lorenzo, bir sürpriz yapmadı. Böyle olacağını Bakan Ali Babacan da, öteki yetkililer de biliyordu. Lorenzo, ‘Sadece şu kadar aşınız var, şu kadar tasarruf yapmanız gerekiyor’ dedi. Babacan da onunla olduğu canlı yayında ‘Heyecanlanacak bir şey yok. Diğer harcama kalemlerini kısarak bu tasarrufu sağlarız’ dedi. Öyleyse, ortada yanlış anlaşılacak bir durum yoktur. Ciddi sorunların çıkacağı ortada. Özellikle enflasyonun yeniden yükseleceği konusunda endişeler vardır. Yıl sonunda yüzde 10’u aşarsa da Türkiye’nin bugüne kadarki mücadelelerine yazık olacaktır.”

Perihan Çakıroğlu/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde