Telia Sonera, Turkcell’de hisse artırmak istiyor

Telia Sonera, Turkcell’de hisse artırmak istiyor

Turkcell’in en büyük hissedarı olan İskandinav TeliaSonera , Turkcell İletişim’in yedi kişilik yönetim kurulunda iki üye ile temsil edilmelerinin doğru olmadığını, sahip oldukları hisse ile orantılı bir temsil istediklerini açıkladı.

Telia Sonera, Turkcell’de hisse artırmak istiyor
16px
24px
25.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

TeliaSonera’nın Kurumsal İletişim Grubu Başkanı Michael Kongstad, “Yönetim kurulunda şu anda 2 üye ile temsil ediliyoruz. Ama şirketteki hisse yapısına bakınca, bizim daha doğru bir şekilde temsil edilmemiz gerektiğine inanıyoruz” dedi. Turkcell’in yönetim kuruluna Çukurova adına Mehmet Emin Karamehmet ve Bülent Ergin, TeliaSonera adına Erdal Durukan ve Anders Igel, Altimo adına Oleg Malis ve Alexey Khudyakov seçilirken, TeliaSonera ve yabancı yatırım fonları tarafından bağımsız olmadığı savıyla itiraz edilen Colin Williams seçildiğini hatırlatan Kongstad, Williams’ın seçimine giden süreçte “birçok şüpheli” adımlar atıldığını kaydetti.

HİSSE ARTIRMAK İSTİYORUZ:

Kongstad, TeliaSonera’nın Turkcell’de sürekli bir büyüme için “iyi kurumsal yönetim” ilkelerinin uygulanılmasına çalıştığını vurguladı. Kongstad TeliaSonera’nın Turkcell’deki hissesini artırma yönündeki arzusunun sürdüğünü yineledi. Kongstad, şirketin yeni genel müdürünün Çukurova-Altimo grubuna yakın birinin seçilmesi durumunda nasıl tepki vereceklerinin sorulması üzerine “Bunun için önce kimin seçileceğini görelim” dedi. Turkcell İletişim’in nihai olarak yüzde 37.09’u TeliaSonera’ya, yüzde 27.05’i Çukurova’ya, yüzde 13.22’si Altimo’ya, yüzde 5.07’isi MV grubuna ait bulunuyor. Şirketin yüzde 17.56’sı ise halka açık durumda.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde