Tekstilbank'a göz diken Kassar'ın Türkiye'deki yatırım projeleri

Tekstilbank'a göz diken Kassar'ın Türkiye'deki yatırım projeleri

Adnan Kassar, Tekstilbank'ı aldıktan sonra Türkiye'de başka sektörlerde de yatırım yapmayı planlıyor

Tekstilbank'a göz diken Kassar'ın Türkiye'deki yatırım projeleri
16px
24px
17.07.2008 08:42
ABONE OLgoogle

Tekstilbank'a talip olan ve Ortadoğu'nun en büyük işadamlarından biri olarak gösterilen Lübnanlı işadamı Adnan Kassar, Tekstilbank'ı aldıktan sonra Türkiye'de diğer potansiyel sektörlerde de yatırım yapmayı hedeflediklerini söyledi.
 
Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın kardeşi Turgut Yılmaz'a ait olan GSD Holding bünyesinde faaliyet gösteren Tekstilbank'a talip olan ve Ortadoğu'nun en büyük işadamlarından biri olarak gösterilen Lübnanlı işadamı Adnan Kassar, Türkiye'de bankacılıkta sınırlı kalmayıp, büyümeyi planlıyor.

Lübnan'da Fransa Holding'in ve Paris'te de Fransa Bank'ın sahibi olan Lübnanlı işadamı Adnan Kasar Referans'a yaptığı açıklamada, Tekstilbank'ın satışı için yetkili olan ABD'li yatırım bankası JP Morgan ile görüşmelerin devam ettiğini, yakın bir zamanda görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını beklediğini söyledi. Sermayesinin yüzde 75,5'i GSD Holding'e ait olan Tekstilbank'ın tamamının veya bir kısmının satışı için mayıs ayında JP Morgan'a yetki verilmişti. Piyasa değeri 475 milyon dolar olan Tekstilbank'ın, aktif büyüklüğü mart sonu itibari ile 3.1 milyar YTL seviyesinde bulunuyor. Türkiye'de 60 şubesi, Almanya'da ise temsilciliği bulunan Tekstilbank'ın bin 566 çalışanı bulunuyor.
 
Potansiyel sektörleri takipteyiz

Tekstilbank'ın kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Adnan Kassar, bankanın son bir kaç yıldır sürdürdükleri büyüme ve genişleme stratejilerinin önemli bir parçasını oluşturduğunu söyledi. Son yıllarda Türkiye ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmeleri büyük bir ilgi ve hayranlıkla izlediklerini belirten Kassar, "Tekstilbank'ı satın almamız durumunda Türkiye pazarında yapacağımız ilk iş, Fransabank'ın sahip olduğu vizyon ve değerleri, oldukça yüksek potansiyeli olan Türk bankacılık ve finans sektörüyle birleştirmek olacak. Biz Türkiye pazarına ekstra değerler getirebileceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

Hedeflerinin Tekstilbank'ı aldıktan sonra Türkiye'de diğer sektörlerde de yatırım yapmak olduğunu söyleyen Kassar, "Fransabank'ın duruşunu ve mevcudiyetini Türkiye'ye yerleştirmeyi düşünüyoruz.

Daha sonraki planımız ise oluşturduğumuz bu mevcudiyet üzerinden Türkiye'ye sermaye katmak ve Türkiye'de yatırım yapılabilecek olan diğer potansiyel alanların ve sektörlerin peşine düşmek" diey konuştu
 
Türk-Arap işbirliğini geliştireceğiz

Türkiye ekonomisinin geçmiş 5 yıl içinde, Arap ve uluslararası iş dünyasını ikna ettiğine dikkat çeken Adnan Kassar, Türkiye'nin yatırım ortamını sağlayacak yeterli büyümeyi ve kalkınmayı başardığını kaydetti. Türkiye'nin birçok verimli sektörünün sunduğu uygun iş fırsatlarını kovalamanın ve bunları gerçekleştirmenin hem Arap ve uluslararası iş dünyasına hem de Türkiye ekonomisine fayda sağlayacağını belirten Adnan Kassar şöyle devam etti:

"Bankacılık deneyimlerimizi, finansal gücümüzü ve iş ağımızı Türkiye ve Arap dünyası arasındaki iş ilişkilerine aktarmayı hedefliyoruz. Arap dünyası ve Türkiye arasında zaten var olan dikkate değer büyüklükteki iş ilişkilerini geliştirmek için gereken deneyime ve bilgi birikimine sahibiz."
 
7.2 milyar dolarlık aktif büyüklük
Daha önce, Tuncay Özilhan'ın sahibi olduğu Alternatifbank ile ilgilendiği bilinen Adnan Kassar, bir dönem International Chamber of Commerce'in (ICC) de başkanlığını yaptı. Kaasr'ın sahibi olduğu, 1921'de kurulan Fransabank, 60'ın üzerinde şubesi ile Lübnan'ın en büyük bankası. Fransabank aynı zamanda, Fransa, Cezayir, Sudan, Suriye, Libya ve Belarus'ta faaliyet gösteriyor. 2007 yılı bilançosuna göre toplam varlıkları 7.2 milyar dolar olan Fransabank'ın 2007 yılı net kârı 60.8 milyon dolar.
 
'Kürdistan'da temsilcilik açıyoruz'
Fransabank olarak büyüme stratejini iki ana eksen üzerine oturttuklarını belirten Adnan Kassar, "Bir yandan uluslararası alanda büyürken, diğer yandan da bölgesel büyümemizi sürdürüyoruz. Fransabank olarak, Fransa, Cezayir, Sudan, Suriye, Belarus, Libya gibi ülkelerde faaliyetler gösteriyoruz. Bankacılık deneyimlerimizi Irak pazarına da taşımayı planlıyoruz. Bu sebeple genişleme politikamıza Irak'ı da dahil ettik ve Erbil'de bir temsilcilik ofisi için başvurmuş durumdayız. Bu temsilcilik ofisiyle Kürdistan'daki iş fırsatlarını yakalamak ve bu bölgedeki bankacılık aktivitelerinde aktif olmak istiyoruz" diye konuştu.

Sefer Yüksel/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde