Tayvan’da 7,4 büyüklüğünde deprem: Ölü sayısı artıyor

Tayvan’da 7,4 büyüklüğünde deprem: Ölü sayısı artıyor

Doğu Asya’da bulunan Tayvan’da 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Tayvan’da son 25 yılda meydana gelen en büyük deprem olarak kayıtlara geçti.

Tayvan’da 7,4 büyüklüğünde deprem: Ölü sayısı artıyor
16px
24px
03.04.2024 07:38Güncelleme: 03.04.2024 08:26
ABONE OLgoogle

Tayvan yerel saatle 07,58 (TSİ 02.58) 7,4 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Yetkililer 38,4 kilometre derinlikte meydana gelen depremin son 25 yılda yaşanan en güçlü sarsıntı olduğunu bildirdi.

Depremin merkez üssüne en yakın olan Hualien kentinde en az iki binanın kısmen yıkıldığı öğrenildi. Tayvan'ın doğus kıyısındaki Hualien kenti depremin merkez üssünün 18 kilometre güneyinde bulunuyor.

Tayvan İtfaiyesi, depremde ölenlerin sayısının 4'e, yaralıların ise 57'ye yükseldiğini duyurdu.

TSUNAMİ UYARISI YAPILDI

Depremin ardından Okinawa’daki Japon adaları için tsunami uyarısı yapıldı, bu uyarı daha sonra geri çekildi. Filipinlerin kuzey kıyıları için de tsunami uyarısı yapıldı.

Japonya resmi aaber ajansı Kyodo, deprem sonrası tsunami dalgalarının Okinawa yakınlarındaki Yonaguni ile İşigaki adalarının kıyılarına ulaştığını duyurdu.

Seferlerin iptal edildiği Okinawa'daki Naha Havalimanı'nın boşaltıldığı bildirildi.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, deprem sonrası Okinawa bölgesinde hasar tespit faaliyetinin sürdüğünü açıkladı.

Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü (Phivolcs), tsunami tehlikesi nedeniyle kıyı bölgelerinin boşaltılması uyarısında bulundu.

'ARTÇI ŞOKLAR DEVAM EDECEK'

Depremin ardından başkent Taipei’de de hissedilen çok sayıda artçı deprem meydana geldi. Yetkililer AFP’ye yaptıkları açıklamada, üç gün boyunca 6,5 ila 7 büyüklüğü arasında ve zemine yakın depremler olabileceğini ifade etti.

BBC’nin canlı blogunda yer alan habere göre; Hualien kentinde depremin tetiklediği toprak kayması sonucu dağlarda köprüler yıkıldı.

1999'da 2 Bin 400 Kişi Ölmüştü

1999 yılında Taipei'nin 150 kilometre güneyinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem, yaklaşık 2 bin 400 kişinin ölümüne neden olmuştu.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde