Tasarruf finansman şirketi ve elektronik para kuruluşları için dekont düzenlemesi

Tasarruf finansman şirketi ve elektronik para kuruluşları için dekont düzenlemesi

Finansman ve tasarruf finansman şirketleri ile ödeme ve elektronik para kuruluşlarına banka ve sigorta muameleleri vergisine (BSMV) tabi işlemleri için fatura yerine geçmek üzere dekont düzenleme imkanı tanındı.

Tasarruf finansman şirketi ve elektronik para kuruluşları için dekont düzenlemesi
16px
24px
12.06.2024 12:22Güncelleme: 12.06.2024 12:22
ABONE OLgoogle
 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i Resmi Gazete'de yayımlandı.

Düzenlemeyle, tebliğ kapsamına finansman şirketlerinin yanı sıra tasarruf finansman şirketleri, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında faaliyet gösteren ödeme kuruluşları ile elektronik para kuruluşları da eklendi.

Böylece, finansman ve tasarruf finansman şirketleri ile ödeme ve elektronik para kuruluşlarına BSMV'ye tabi işlemleri için fatura yerine geçmek üzere dekont düzenleme imkanı tanındı. Kuruluşlar, bu işlemler dışında kalan KDV'ye tabi teslim ve hizmetleri için de fatura düzenleyebilecek.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, faaliyetlerine göre belirli hesap devreleri itibariyle dekont yerine hesap bildirim cetveli( ekstre) de düzenleyebilecek.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde