'Talep bıçak gibi kesilmedi'

'Talep bıçak gibi kesilmedi'

BANKALAR BİRLİĞİ BAŞKANI ÖZİNCE, PİYASALARIN DURUMUNU YORUMLADI.

'Talep bıçak gibi kesilmedi'
16px
24px
13.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Merkez Bankası'nın faiz artırım kararını ve piyasaların yönünü yorumladı. Dalgalı seyrin bir süre devam edeceğini belirten Özince, siyasi ve ekonomik istikrarın korunacağına ilişkin güçlü mesajlar verilmesi gerektiğini söyledi. Özince, şu konu başlıklarına değindi:

FAİZ KARARI: Bankacıların hiçbiri denli güçlü faiz müdahalesi yapılacağını ummuyordu. Merkez Bankası enflasyonla mücadelede kesin tavrını sergiledi. Kararlılığı göstermesi açısından son derece etkili. 

PİYASALARIN TAVRI: Faiz kararına piyasaların anlık tepki verip vermeyeceğini herkesin kendi hesabı belirleyecek. Ama bu denli faiz artışının sonucu muhakkak görülecektir.

DÖVİZ YORUMU: Sığ piyasada döviz ve faizle ilgili hareketlerin birbirini etkilemesi kaçınılmaz. Ancak müdahaleyle netice alınması pek mümkün değil. Piyasada fırsatları değerlendirmek isteyen kısa vadeli sermaye olduğu da anlaşılıyor. Bu noktada Merkez Bankası'nı mecburcu durumda göstermemek lazım.

KREDİ MALİYETİ: Bu tür piyasa hareketlerinde bankalar kredi portföyleri itibariyle çeşitli vade yapısına ve fonlama imkanlarına sahiptir. Bu tür portföyler havuz olarak tabir edilir. Havuz bir yandan dolar, bir yandan boşalır. Piyasadaki hareket, havuzun içine kaynar suyun dökülmesi gibi. Döktüğünüz yer ısınır sonra suyun ısısı dengelenir.

TÜKETİCİ TALEBİ: Şu anda piyasada talep devam ediyor. Bıçak gibi kesilmiş değil.

GİDİŞAT: Artık yeni bir fiyat ddüzeyi oluştuğu anlaşılıyor. Kısa vadede böyle sürecektir. Siyasi kararlar başta olmak üzere, istikrarın süreceği inancını güçlü bir şekilde verebilirsek, faiz başta olmak üzere piyasadaki son maliyet unsurlarını da ucuzlama görülebilir.

Okan Müderrisoğlu/sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde