Takım elbise ve gömleğe Avustralya zammı kapıda

Takım elbise ve gömleğe Avustralya zammı kapıda

Avustralya’daki doğa felaketleri, uluslararası piyasalarda yün fiyatlarını fırlattı.

Takım elbise ve gömleğe Avustralya zammı kapıda
16px
24px
26.06.2011 10:12
ABONE OLgoogle

Avustralya’daki doğa felaketleri, uluslararası piyasalarda yün fiyatlarını fırlattı. Yündeki bu artışın, yurt içinde de ilk önce takım elbise ve gömleğe yüzde 30 zam olarak yansıması bekleniyor.

DÜNYANIN en büyük hayvan yetiştiricisi ve yün üreticisi olan Avustralya’da yaşanan sel baskınları ve kuraklık, dünyada yün fiyatlarının iki katına çıkmasına neden oldu. Yaşanan doğa felaketleri hayvan meralarının zarar görmesine ve birçok hayvanın telef olmasına neden olurken ülkenin en büyük yün tedarikçilerinden biri olan Türkiye’de de tekstilcilerin maliyetlerini artırdı. İthal kumaşın ve ipliğin de hammaddesi olan yünün son 3 ayda kilogramı 8 dolardan 15 dolar seviyelerine yükseldi.

Türk tekstilcisi de maliyetlerdeki artış karşısında önümüzdeki dönemde başta takım elbise ve gömlek olmak üzere hazır giyimde, fiyatları yüzde 10-30 artırmaya hazırlanıyor. Dünyada yün stoklarının 85 yılın en düşük seviyelerine düşmesi de tekstil ürünlerinde kullanılan yünün yüzde 30-40’lık kısmını Avustralya’dan temin eden Türkiye pazarında tedirginlik yaratıyor.

Damat Tween ADV Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Avustralya’da yaşanan doğa muhalefetinin hammaddesi yün olan iplik ve kumaş fiyatlarında yüzde 30-40’lık bir artışa neden olduğunu söyledi. Bu durumun bir süre daha bu şekilde devam edeceğini belirten Orakçıoğlu “Biz şirket olarak bu durumu nihai ürün fiyatlarına yansıtmadık. Bu güne kadar bir artışları şirket içinde eritmeyi başardık. Şayet emtia fiyatlarının bu şekilde yükselişi devam ederse önümüzdeki sezon takım elbise ve gömlek fiyatlarımıza ekstra yüzde 10-15 oranında zam yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Güçlü firma zammı sübvanse eder

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı da pamuk fiyatlarının yükselmesinden dolayı sektörün sıkıntı yaşadığını bunun üstüne de bu felaketin yaşanmasının perakendeye zam olarak yansıyacağını ifade etti. Kiğılı şöyle konuştu

“Pamuk fiyatları bildiğiniz gibi geçen yıl 2.5 liralara kadar dayandı. Bunun yanında dünya piyasalarında da emtia fiyatları aldı başını gidiyor. Pamuk fiyatlarının artışı yünde bir talep artmasına neden oldu. Şimdi ise en büyük yün üreticisi Avustralya’da yaşanan felaketler, yünün fiyatını da ciddi şekilde artırdı. Hammadde fiyatlarındaki artış doğal olarak perakendeye yansıyacaktır. Biz ürünlerimizde yüzde 20’lik bir artış yapmayı düşünüyoruz. Bu artışı şirket kendi bünyesinde sübvanse edebilir. Bu şirketin gücü ile ilgili bir durum, fakat çok uzun süreli dayanılabileceğini düşünmüyorum.” Ramsey İcra Kurulu Başkanı Remzi Gür ise Avustralya’da yaşanan doğa olayları karşısında ithal ettikleri yünlü kumaş fiyatının yüzde 25-30 aralığında arttığını ifade ederek, bu durumun perakendeye aynı oranda yansıyacağını söyledi. Doğan “Dünya genelindeki emtialarda bir artış zaten var. Bunun yanında en büyük yün tedarikçimiz Avustralya’nın yaşadığı doğa olayları, ithal yün kumaşta fiyatı ciddi artırdı. Biz grup olarak bu artışı müşterimize takım elbise ve gömlekte yüzde 15-20 oranında yansıtacağız” diye konuştu.

PARLAK ELBİSE GERİ DÖNÜYOR

Yün yerine estetik karışımı kumaş

YÜN ve pamuk fiyatlarındaki ciddi artışın bu ürünlerin muadili olan yün estetik kumaşların kullanımını artıracağı söyleniyor. Daha çok parlak takımların üretimi için kullanılan ve fiyat açısından pamuk ve yüne göre daha uygun maliyetli olan estetik yün karışımı kumaşların arz sıkıntısı dolayısıyla firmalar tarafından tekrardan kullanılabileceği tahmin ediliyor. 

Kaan Zenginli/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde