Sudan'a yatırıma çağırdı!

Sudan'a yatırıma çağırdı!

SUDAN BÜYÜKELÇİSİ, TÜRK FİRMALARINI TARIM SEKTÖRÜNE YATIRIMA ÇAĞIRIYOR

Sudan'a yatırıma çağırdı!
16px
24px
31.08.2006 15:46
ABONE OLgoogle

Ocak 2007 tarihinden itibaren tarıma yönelik 5 milyar dolarlık beş yıllık kalkınma planı hazırladıklarını belirten Elhaj, 70 milyon hektarlık ekilebilir boş tarım alanında Türk firmalarının ülkelerine yatırım yapabileceğini söyledi.

Büyükelçi Elhaj, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) düzenlenen "Sudan ile Ticaret ve İş Fırsatları" konulu toplantıya katıldı. Sudan'ı Afrika'nın kalbi olarak gösteren Elhaj, ülkede petrolün bulunmasından sonra özellikle Batılı ülkelerin yatırımlarını arttırdıklarını söyledi. Büyükelçi, "Türkiye ile derin tarihi bağlarımız var. Türkiye işbirliği yapmak istiyoruz. Batılı ülkelerden çok Türk firmalarına öncelik vermek istiyoruz" dedi.

Sudan'a 2004 yılında 400 milyon dolar, 2005 yılında da büyük bir artışla 3 milyar dolar yabancı yatırımın geldiğine dikkat çeken Büyükelçi Elhaj, Türk firmalarının sanayide kaliteli üretim yapmasına karşılık Çin, Hindistan gibi düşük maliyetli ülkelerle rekabet etmesi gerektiğini vurguladı. Sudan'da yatırım yapacak firmalara özel teşvikler sunduklarına da değinen Büyükelçi Elhaj, stratejik sektörlerde yatırım yapan firmaların 10 yıl boyunca gelir, katma değer ve gümrük vergilerinden muaf olduğunu, stratejik olmayan ya da kısmen stratejik sektörlerde yatırım yapan firmaların da beş yıl boyunca bu vergilerden muaf olduklarını kaydetti.

Sudan'da şu anda 70 milyon hektarlık ekilebilir boş verimli arazi bulunduğuna dikkat çeken Büyükelçi Elhaj, "Günde 500 bin varillik petrol üretimimiz var ama biz tarımsal üretimde ilk sıralarda yer almak istiyoruz. Ocak 2007'den itibaren 5 milyar dolarlık 5 yıllık sadece tarıma yönelik bir kalkınma planımız uygulamaya geçecek. Bu kalkınma planıyla tarımsal üretimimizi arttırmayı hedefliyoruz. Türkiye'deki yatırımcıları tarım alanında yatırım yapmaya bekliyoruz" diye konuştu.

Büyükelçi Elhaj, ayrıca, inşaat sektörünün de Sudan'da hızlı bir gelişme gösterdiğini ifade ederek yol, baraj, köprü, otel gibi her türlü inşaat yatırımlarına ihtiyaç duyduklarını belirterek, makine sektöründe özellikle tarımsal makinelerle ilgili Türk firmalarıyla bağlantıya geçtiklerini sözlerine ekledi.

EBSO Başkanı Tamer Taşkın da Türk firmalarının Sudan'da otobüs şirketleri, fırınlar, tabakhane, mermer, meyve suyu fabrikaları açtıklarını belirterek, sanayicilere Sudan gibi yeni pazarlar bulma tavsiyesinde bulundu.
 

 


 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde