SPK'dan Turkcell'e olumlu sinyal

SPK'dan Turkcell'e olumlu sinyal

SPK, TURKCELL HİSSELERİNİN ALFA TELEKOM'A DEVRİNE OLUMLU SİNYAL VERDİ.

SPK'dan Turkcell'e olumlu sinyal
16px
24px
07.09.2005 00:00
ABONE OLgoogle

SPK, Turkcell Holding hisselerinin Alfa Telecom’a satılmasında, Alfa ve Çukurova’nın birlikte hareket edeceği göz önüne alınarak Turkcell hisseleri için istenen çağrı muafiyetini olumlu karşılayabileceğini bildirdi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turkcell Holding hisselerinin Alfa Telecom’a satılmasında, Alfa ve Çukurova’nın birlikte hareket edeceği göz önüne alınarak Turkcell hisseleri için istenen çağrı muafiyetini olumlu karşılayabileceğini bildirdi.

SPK’dan yapılan açıklamada, Turkcell Holding hisse senetlerinin Alfa Telecom Turkey Limited ve Çukurova Grubu arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde önce İntercon Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.’ye, daha sonra Cukurova Telecom International Limited’e ve son olarak Alfa ile Cukurova Finance International Limited’in ortak olacağı Cukurova Telecom Holdings Limited’e devredilecek olması nedeniyle bu şirketlere Turkcell İletişim Hizmetleri ve Turkcell Holding A.Ş. nezdinde doğacak diğer ortakların hisse senetleri için çağrıda bulunma yükümlülüğünden ‘Ortaklığın hisse senetlerinin ve oy haklarının iktisabına rağmen, ortaklığın sermaye dağılımı gereğince, yönetim hakimiyetinde hiç bir değişiklik olmaması’ gerekçesiyle muaf tutulma talebinde bulundukları belirtildi.

BAŞVURU İNCELEMESİ:

SPK, muaf tutulma talebinin, henüz hisse devir işlemlerinin gerçekleşmemiş olması nedeniyle, Kuruma iletilen taslak sözleşmeler kapsamında Alfa ile Çukurova Grubunun birlikte hareket edecekleri dikkate alınarak olumlu karşılanabileceğinin düşünülduğünü açıkladı. Ancak nihai kararın istenen özel durum açıklamalarının yapılması ve hisse devir işlemlerine ilişkin olarak imzalanacak sözleşmelerin imzalanmış hallerini de içerecek şekilde SPK’ya yapılacak muafiyet başvurusunun incelenmesi sonrasında verilebileceği belirtildi. SPK çağrı muafiyeti tanınması için özel durum açıklamalarında, ‘yatırımcılarda oluşan belirsizliğin giderilmesini sağlamak için’, sözleşme ve sözleşme taslaklarında yer alan ve Turkcell Holding’le Turkcell İletişim’in yönetiminde ve karar alma mekanizmalarında meydana gelecek degişiklikle devir prosedürü ve işleme dahil olacak şirketler hakkında bilgi verilmesini istedi. Ayrıca özel durum açıklamalarında yatırımcıların kararını etkileyecek diğer hükümlerin de kamuya duyurulması gerektigini Çukurova Grubu ve Alfa’ya bildirmeyi kararlaştırdı.

Carrefoursa’ya Gima’da çağrı izni tamam

SERMAYE Piyasası Kurulu, Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş.’nin, Gima Gıda ve İhtiyaç Maddeleri T.A.Ş.’nin hisse senetlerinin 60.18’ini satın alması nedeniyle, diğer ortaklara ait hisse senetlerini de satın almak üzere çağrıda bulunmasına izin verdi. Carrefoursa’nın yapacağı çağrı fiyatıyla ilgili olarak ise koşul getirildi. Buna göre Gima hisseleri için yapılacak çağrı fiyatı, çağrının başlayacağı günden önceki işgünü saat 15.30’da Merkez Bankası’nca açıklanan gösterge niteliğindeki dolar döviz alış kuru kullanılarak hesaplanan 2 dolar karşılığı YTL olarak belirlenecek. Ancak söz konusu kurdan 2 doların karşılığının 2.73 YTL’den az olması halinde fiyat 2.73 YTL olarak belirlenecek. Hisse Alım Sözleşmesi uyarınca hesaplanan kapanış uyarlamasının negatif bir rakam çıkması halinde, Carrefoursa tarafından Fiba şirketlerine ödenecek fark, çağrıya karşılık veren tasarruf sahiplerine de aynı tarihte ödenecek. Kapanış uyarlamasının pozitif bir rakam çıkması halinde, Carrefoursa tarafından çağrıya karşılık veren tasarruf sahiplerinden herhangi bir bedel talep edilmeyecek.

YKB için çağrı fiyatı alım fiyatının altında olamaz

KOÇBANK’ın Yapı ve Kredi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde