Söz dinleyen otomobil yollarda

Söz dinleyen otomobil yollarda

Dünyanın önde gelen elektronik şirketlerinden Pionner'in otomobiller için tasarladığı navigasyon sisteminde IBM teknolojisi kullanılacak. Geliştirilen sistem otomobillerde de kullanılacak.

Söz dinleyen otomobil yollarda
16px
24px
09.07.2006 13:49
ABONE OLgoogle

Dünyanın önde gelen elektronik şirketlerinden Pionner'in otomobiller için tasarladığı ve araç içindeki sistemleri ses komutuyla kullanmayı sağlayan navigasyon sisteminde IBM teknolojisi kullanılacak.

IBM yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Pioneer'in otomobiller için tasarladığı navigasyon ve eğlence sistemi AVIC-Z1, otomobillerde ses tanıma özelliğinin devreye girmesiyle, sürücülerin otomobillerinin yön gösterme, müzik ve DVD sistemlerini konuşarak kumanda edebilmesine imkan sağlıyor.

IBM'in ses tanıma teknolojisinin kullanılacağı sistem, sürücülerin basit cümlelerini anlayarak, gitmek istedikleri yönün haritasını ekrana çıkaracak ya da dinlemek istedikleri müzikleri çalacak. 30 GB hafızaya sahip olan AVIC-Z1, hafızasına yüklenen adresleri sokak ve ev numarasına kadar bulabiliyor, müzik aletleri ile bluetooth aracılığıyla iletişim kurabiliyor ve kullanıcıların müzik arşivinin bir kopyasını alabiliyor. Sürücüler, navigasyon sisteminden bilgi almanın yanı sıra istedikleri şarkılara müzisyen ya da parça ismini söyleyerek ulaşabiliyor. Şu anda sadece ABD ve Kanada'da çalışabilen sistemin, kısa sürede diğer ülkelerde de yaygınlaşacağı bildirildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde