Şok iddia; TPAO tehdit edildi

Şok iddia; TPAO tehdit edildi

Siirt'in Pervari ilçesinde petrol arayan TPAO görevlileri mektupla tehdit edildi...

Şok iddia; TPAO tehdit edildi
16px
24px
07.10.2008 14:11
ABONE OLgoogle

Petrol sondajı yapmak için Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Gökbudak-1 kuyusunda lokasyon çalışması yapan TPAO işçilerine verilen bir mektupla, kurumun bölgeden çekilmesinin istendiği iddia edildi.

TPAO Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Gaziyay, böyle bir söylenti olduğunu doğruladı. Ancak idareye bugüne kadar herhangi bir mektup iletilmediğini ileri sürdü. Mektubun PKK'dan mı, yoksa verilen ücreti beğenmeyen koruculardan mı geldiği araştırılıyor.

Geçen yıl Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Okçular-1 kuyusunda yapılan sondaj çalışmaları sırasında TPAO'ya ait araçların yakılmasıyla başlayan sıkıntı, sondajın tamamlanması ve ekibin bölgeden çekilmesiyle sona ererken yeni açılması planlanan Gökbudak-1 kuyusunda da şimdiden sorun başgösterdi.

Gökbudak-1 Kuyusunun alt yapı çalışmaları için sahaya giden TPAO Batman Bölge Müdürlüğü ekipleri lokasyon çalışmalarını başlattı. Yol makineleriyle kulenin kurulacağı alanı düzelten TPAO ekibi birinci aydan sonra rahatsız edilmeye başlandı.

Bir süre önce Gökbudak-1 kuyusunun kazılacağı alana gelen meçhul kişilerin, sahada çalışan işçilerden bir kısmıyla görüşerek Bölge Müdürlüğü'ne ulaştırılmak üzere bir mektup verdikleri iddia edildi. TPAO çalışanlarının en kısa zamanda bölgeyi terk etmeleri çağrısı yapılan mektup sonrası, personelin tamamı Batman'a döndü.

TPAO yetkilileri, Gökbudak-1 sahasında huzursuzluk olduğunu doğrularken şu an için lokasyonun tamamlandığını, sondaj ekibinin de Mayıs veya Haziran aylarında bölgeye giderek petrol arayacağını belirtti. Yetkililer, "Daha önce sismik çalışmaları yapılan Gökbudak sahası programımız dahilindedir. Bahar mevsimiyle birlikte gerekli önlemleri alarak burada sondaj yapacağız." dedi.

Gönderilen mektubun örgüt tarafından mı, yoksa korucular tarafından mı gönderildiği tartışılıyor. İddialara göre, TPAO Gökbudak-1 sahasının güveliğini sağlayacak koruculara ayda 600 YTL maaş vermeyi taahhüt etti. Bir süre sonra kamp şefine gelen korucular, verilen parayı az bularak bin YTL talep etti ve kamp yöneticileriyle anlaşmazlığa düştü.

Batman/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde