'Siyaseti yeni öğreniyorum'

'Siyaseti yeni öğreniyorum'

TÜZMEN, İDDİALAR İÇİN; SİYASET İŞTE BÖYLE BİRŞEY. 4 YILDIR ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORUM

'Siyaseti yeni öğreniyorum'
16px
24px
09.05.2006 13:35
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak ile yapılan bütün işlerin hukuk kurallarına titizlikle uyularak gerçekleştirildiğini belirterek, "Projeyi 1991'de uygulamaya başlasaydık, bölgedeki kişi başına gelir bugün 7 bin dolar olurdu. Terörün nedenleri arasında ön sıralarda yer alan yoksulluk sorunu da çözülürdü" dedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dış ticaret müsteşarı olduğu dönemde 4 firmaya petrol ithalat izni vererek, bu şirketlere 123 milyon dolar çıkar sağlamak iddiası ile hakkında Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından soruşturma açıldığı iddiaları ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Hakkında soruşturma açıldığına ilişkin henüz tarafına intikal eden herhangi bir bilgi bulunmadığını ve konuyu yoğun programları nedeniyle henüz Başbakan ile görüşmediğini belirten Tüzmen, "Raporda sözü edilen dönemde Irak ile gerçekleştirilen ticareti Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndaki arkadaşlarımla birlikte planladık, müzakere ettik ve uyguladık. Bu ticarete ilişkin tüm işlemler yasalarımıza ve mevzuatımıza uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Benden önceki ve sonraki yönetimlerde aynı anlayışla hareket etmişlerdir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 2000-2002 döneminde neredeyse sıfır düzeyine gerilemiş olan Irak ile ticaretten toplam 5.6 milyar dolar mal ve hizmet ihracatı gelir sağladığını ifade eden Tüzmen, "Daha da önemlisi, geçtiğimiz yıl Irak ile gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 6,5 milyar dolar tutarındaki ihracat, transit ticaret, müteahhitlik ve taşımacılık gelirlerinden ticari işlemler bu dönemde alınan ve uygulanan kararların bir sonucudur. Projeyi 1991'de uygulamaya başlasaydık bölgede kişi başına gelir bugün 7 bin dolar olurdu. Terörün nedenleri arasında ön sıralarda yer alan yoksulluk sorunu da çözülürdü" dedi.

"İDDİALAR DAYANAKTAN YOKSUN"

Irak ile gerçekleştirilen ham petrol ticaretinde Dış Ticaret Müsteşarlığı bürokratları tarafından bazı özel firmalara izin verilerek devletin zarara uğratıldığı iddiasının dayanaktan yoksun olduğunu savunan Tüzmen, söz konusu dönemde petrol ithalatı için buşvuruda bulunan ve gerekli şartları yerine getiren firmalara izin verildiğini söyledi.

Sözü edilen Güneydoğu Umut Petrol Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin, 55 firmanın Irak'tan alacaklarını tahsis etmek üzere oluşturduğu bir kuruluş olduğunu kaydeden Tüzmen, şunları dile getirdi:

"Söz konusu kuruluş, alacaklarını petrol karşılığında tahsil etmek üzere Irak tarafı ile bir anlaşma imzalamıştır. Başbakanlık makamının yaptığı görevlendirme sonucu sözkonusu anlaşmaya istinaden, Sınır Ticaretinin Düzenlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen izin kapsamında fiili ithalat başlatılmıştır. Daha sonra, Irak'tan büyük miktarda alacağı olan TEKFEN İnşaat Şirketi'ne de aynı yöntem çerçevesinde petrol ithalatı izni verilmiştir... Raporda sözü edilen diğer firma RAM Dış Ticaret A. Ş'ne ise petrol ithal izni, 2000 yılı ilk aylarında Musul ve Bağdat'ta yapılan görüşmelerde, Irak tarafının biraz önce bahsettiğim firmalarla birlikte RAM ile de kontrat imzaladıklarını, bunun devlet adına verilmiş bir taahhüt olduğunu, bu durumu göz ardı edemeyecekleri bildirmesi üzerine, imzalanan kontrat miktarı ile sınırlı kalmak kaydıyla diğer firmalarla birlikte, 1 yıllık geçici bir dönem için izin verilmiştir."

"GÖRÜŞMELERE BENİMLE BİRLİKTE 36 BÜROKRAT KATILDI"

Tüzmen, petrol karşılığı Türk malları ihracatı ticaret sisteminin oluşturulduğu söz konusu görüşmelere kendisi ile birlikte bir bakan, 3 büyükelçi, 1 başbakanlık müsteşar yardımcısı, 3 genel müdür, 6 genel müdür yardımcısı ve 6 daire ba

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde