Sinan Aygün: Kıbrıs'ta petrol var

Sinan Aygün: Kıbrıs'ta petrol var

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, "ABD ve İngiltere'nin Kıbrıs sorununa müdahil olmasının ve Güney Kıbrıs'ın apar topar üyeliğe kabul edilmesinin altında petrolün yattığı kuşkusunu taşıyorum" dedi.

Sinan Aygün: Kıbrıs'ta petrol var
16px
24px
06.08.2005 15:54
ABONE OLgoogle

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Aygün, Kıbrıs ile Mısır arasında, Ada'dan 50 deniz mili uzaklıkta ve denizin yaklaşık 2 kilometre altında zengin petrol yatakları tespit edildiği yönündeki iddiaların ciddi olarak araştırılması gerektiğini bildirdi. Girne-İskenderun arasında da zengin petrol yatakları olduğuna inandığını kaydeden Aygün, Kıbrıs Adası'nı çevreleyen sularda toplam 400 milyar dolar değerinde, 6 ile 8 milyar varil petrol bulunduğu iddialarının, Kıbrıs'la ilgili gelişmelerle örtüştüğüne işaret etti.

Aygün, ABD, Avrupa Birliği ve özellikle İngiltere'nin Kıbrıs sorununa ilgisinin altında 'petrol'ün yattığını iddia ederek, "AB'nin Güney Kıbrıs'ı uluslararası hukuku çiğneyerek, apar topar üyeliğe almasının nedeninin de bu olduğu kuşkusu taşıyorum" dedi. Aygün, Güney Kıbrıs'ta Ağrotur ve Episkopi adında iki askeri üsse sahip olan İngiltere'nin, bu üslerin bulunduğu bölgedeki denizde petrol arama çalışmaları yaptığını da dikkat çekti. İngiltere'nin petrolden pay kapmak için Kıbrıs'taki askeri üslerini 'egemen devlet toprağı' sayarak, karasularını 3 milden 12 mile çıkarmaya çalıştığını hatırlatan Aygün, "İngiltere'nin Ada'da devleti mi var ki, karasularını genişletme talebinde bulunuyor? İngiliz mantığına göre bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir. İngiltere'nin asıl niyeti petrolden pay kapmak" diye konuştu.

ABD'nin de Kıbrıs Özel Temsilcisi tayin edecek kadar Kıbrıs ile ilgilendiğine işaret eden Aygün, "ABD petrol olmayan yeri sevmez. Ancak Kıbrıs açıklarında petrol olduğunu gizlemeye çalışıyorlar" diyerek, iddiasını yineledi. ABD'nin petrol ihtiyacının yüzde 60'ını ithal ettiğini, 10 yıl sonra yüzde 100'ünü ithal etmek zorunda kalacağını, AB ülkelerinin petrolünün ise yüzde 50'sinin ithal olduğunu hatırlatan Aygün, "ABD ve AB için petrol, hayat iksiridir. Kıbrıs da bu iksirin kaynağına demir atmış bir gemidir" şeklinde konuştu.Aygün, ABD merkezli bir petrol şirketinin Cumhurbaşkanlığı görevi sırasında Rauf Denktaş ile görüştüğünü ve Kıbrıs petrollerinin yüzde 50'sini teklif ettiğini hatırlattı.

Annan Planı'nda Kuzey Kıbrıs'ta yer alan Karpaz'ın otonom bölge olarak Rum tarafına bırakılmak istenmesinin nedeninin de Girne-İskenderun arasındaki petrol rezervleri olduğunu kaydeden Aygün, şunları kaydetti: "Geleceğin enerji merkezi Kıbrıs olacak. Bu da AB, ABD ve İngiltere'nin iştahını kabartıyor. Annan Planı, aslında bir petrol paylaşım planıdır. AB ve ABD petrol kaynaklarını kendi kontrollerine alma hevesiyle Annan Planı'nı dayattılar"

Aygün, 2003 yılında Mısır'la Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında, Akdeniz'de petrol aramak için deniz yataklarının paylaşımı konusunda bir anlaşma imzalandığını hatırlattı. Türkiye'nin anlaşmayı protesto için Mısır'a nota verdiğini ancak buna rağmen Mısır'ın petrol aramalarına başladığını belirten Aygün, Suriye, Ürdün, Lübnan ve İsrail'in de proje ile yakından ilgilendiklerini sözlerine ekledi.

Aygün, açıklamasında, Kıbrıs çevresindeki zengin petrol yatakları konusunda Rum kesiminin detaylı açıklamalardan kaçındığını, hatta Rum basınına ambargo uyguladığını, ancak Mısırlı yetkililerin bunu sıkça ifade ettiklerini anlattı. Aygün, 2001 yılı Haziran ayında yapılan Mısır-Rum görüşmelerinin ardından Mısır'ın Rum Kesimi Büyükelçisi Ömer Metwally'nin, "Hükümetimizin İsrail-Suriye-Mısır- Kıbrıs arasında bulunan geniş petrol havzalarına ait ciddi tespitleri var" dediğine işaret etti. Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Suriye, Mısır, Ürdün ve Lübnanlı yetkililerin 2002 yılı Nisan ayında Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan konferansta konuyu ele aldıklarını belirten Aygün, bu toplantıda da Mısırlı yetkilerinin "dünyanın en geniş petrol yataklarının Kıbrıs çevresinde olduğunu" söylediklerine dikkat çekti. Rum Kesimi ile sözkonusu ülkeler arasında son 5 yıldır yoğun bir görüşme trafiğ

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde