Şimşek Londra’ya ders vermeye gidiyor

Şimşek Londra’ya ders vermeye gidiyor

Dev yabancı bankalar bir bir batarken Londra'da 'Türkiye'de Bankacılık' konulu konferans düzenlenecek.

Şimşek Londra’ya ders vermeye gidiyor
16px
24px
03.10.2008 09:42
ABONE OLgoogle

21 Ekim'deki konferansa Bakan Şimşek baş konuşmacı olarak davet edildi

AMERİKA ve Avrupa'da dev bankaların arka arkaya iflas ve batma noktasına geldiği günlerde, Londra'da 'Türkiye'de Bankacılık' konulu konferans düzenleniyor. 'Financial Times Global Events' ve 'The Banker' dergisinin ortaklaşa düzenlediği etkinliğe, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, baş konuşmacı olarak katılacak.

FT'nin küresel etkinlikleri arasında yer alan konferansın tanıtım bildirisinde, Türk ekonomisi Avrupa'nın en geniş altıncı ekonomisi olarak tanımlandı. 'IMF ve Dünya Bankası yetkilileri ile sanayinin önde gelen liderleri, küresel ekonomik krize rağmen, Türk ekonomisinin ne kadar güçlü, kuvvetli olduğunu vurguladılar' dendi.

RİSK YÖNETİMİNİ ANLATACAK

KONFERANSTA, Türkiye'nin ekonomik ve politik geleceği, yatırım konusunda 2009 ve sonrası ana konuları, risk yönetimi, yerli pazardaki rekabet gibi konuların ele alınacağı belirtildi. FT Global Events, Türk firmalarının yurtdışında eşine rastlanmamış hızda genişleyip, ortaklıklar kurduğuna da değindi. Konferansın, bölgede iş yapan firmalar ve finans kurumları için mutlaka izlenmesi gerektiği de vurgulandı.

21 Ekim'de düzenlenecek ve sponsorları arasında Pekin and Pekin, DEİK, THY'nin de bulunduğu konferansa Bakan Mehmet Şimşek dışında, Dünya Bankası Türkiye Yöneticisi Ulrich Zachau, Akbank CEO'su Zafer Kurtul, Özelleştirme Dairesi Başkanı Metin Kilci, TSKB Başkanı Halil Eroğlu, Ak Yatırım'dan Ziya Akkurt gibi tanınmış isimler konuşmacı olarak katılacak.

Kalitesiz ev yapan müteahhidin sözleşmesini iptal ediyoruz

SON dönemde sosyal konut projelerine ağırlık veren Toplu Konut İdaresi (TOKİ), sadece bu yıl 330 bin konut inşa etti. Rakam ekim ayının sonunda 340 bine ulaşacak. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, inşaatlarında yüksek kalitenin kendileri için en önemli husus olduğunu belirterek, yaptıkları evlerde standart kalitenin yakalanmaması halinde, bunun büyük bir emek ve kaynak israfı olacağının farkında olduklarını kaydetti.

Ancak aynı hassasiyetin inşaat sektörü ve müteahhitlerde olmadığından yakınan Bayraktar 'İnşaat sektörünün bir disiplini ve formasyonu yok. Her önüne gelen müteahhit olabiliyor ve mevcut ihale kanunundan dolayı ihalede en çok kırana en düşük fiyat verene ihaleyi vermek zorundayız' dedi. Bayraktar kalitesiz konut inşaa eden müteahhitlerin sözleşmesini devam ettirmediklerini kaydetti.

TOKİ'nin 550, Emlak Konut'un da 100 personeli bulunduğunu kaydeden Bayraktar, personelin yüzde 70'inin teknik eleman olduğunu belirtti. Bayraktar 'Kalite kontrolünü yapıyorlar. Vatandaşa iyi ev verilmesi için çalışıyorlar' dedi. Öte yandan TOKİ, köy yaşantısını cazip kılmayı amaçlayan 'Tarımköy Projesi' kapsamında 20 ildeki 31 bölgede 3 bin 500 tarım konut inşa etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde