'Şimdi seçim fiyatlanıyor'

'Şimdi seçim fiyatlanıyor'

DOĞUŞ HOLDİNG PATRONU ŞAHENK PİYASALARDA YAŞANANLARI DEĞERLENDİRDİ.

'Şimdi seçim fiyatlanıyor'
16px
24px
24.06.2006 11:00
ABONE OLgoogle

Doğuş Grubu ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk piyasalardaki dalgalanmanın yurtdışında başladığını belirterek bugünkü durumu ise seçim belirsizliğinin fiyatlanmasına bağladı. Şahenk "Tedirginlik çok normal" dedi ve ekledi: "Bu geçici bir süreç. Rakamlar doğru yeri bulacaktır." Garanti Bankası'nın 60. yıl kutlamaları kapsamında verilen özel davette Ferit Şahenk, Süleyman Sözen, Erman Yerdelen ve Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen basın mensuplarıyla bir araya geldi. Şahenk piyasalardaki gelişmeleri değerlendirdi:

* Bankacılık  
sektörü olarak 2001'den çok daha güçlüyüz. Kamu maliyesi de o günlerden çok farklı. Ancak kurumsal hafıza söz konusu. Kriz yaşamış bir ülkeyiz. İnsanlar geçmişi hatırlıyor. Bu normal. Şirketlerin açık pozisyonları konusunda çeşitli yorumlar yapılıyor. Şirketler tarafında genel bir sıkıntı yaşanırsa bankacılık da etkilenir.

YATIRIMLAR DEVAM EDER
* Dalgalanma hareketini asıl başlatan dış dünyadaki gelişmeler oldu. ABD'deki faiz artışı süreci ile birlikte diğer ülkelerle biz de etkilendik. Bu da Türkiye'nin dış dünya ile entegrasyonunun seviyesini gösteriyor.
* Türkiye'nin uzun vadeli geleceğine inananlar doğrudan yatırım yapıyor. Şirketlere ortak oluyor ya da satın alıyor. Çok kısa vadeler için girip çıkan yatırımcılar da var. Piyasaları yakında izleyince spekülatif ataklar da yaşandığını görüyoruz. Sabah piyasaya girip dövizi yukarı çekip akşam çıkanlar oluyor. Dalgalanma uzun vadeli yatırım düşünenleri caydırmaz. İniş çıkışlar olsa da Türkiye'nin geleceği hep olumlu gözüküyor. Ayrıca dövizdeki yükseliş dolar bazında Türkiye'deki aktiflerin fiyatlarını düşürdü. Uzun vadeli yatırım için büyük fırsat doğdu. Yatırımcılar gelmeye devam edecek.

ORTA VADELİ YOL HARİTASI GEREK
* Bu ortamda yabancılardan alınan stopajın kaldırılması önemli. Kesinlikle pozitif etkisi olur. Ancak yerli ve yabancı arasında eşitlik de önemli. Ne olursa olsun söylenecek tek şey var: Özgüven artmalı. Bölgesel güç olma potansiyelini taşıyan bir Türkiye'nin gelecek projeksiyonları ancak pozitif olur. Türkiye'nin zayıf ve güçlü yanlarının ayrıca öndeki fırsatlar ile karşılaşabileceği tehditlerin analiz edildiği bir orta vadeli yol haritasına ihtiyaç var. Hükümet bunu yapabilecek güçte.

Sinan  Cem Şahin/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde