Şener'den 'Tek çatı' açıklaması

Şener'den 'Tek çatı' açıklaması

ŞENER: FİNANSAL KURUMLARIN TEK ÇATI ALTINDA TOPLANMASI IMF'YE TAAHHÜT EDİLDİ.

Şener'den 'Tek çatı' açıklaması
16px
24px
14.08.2006 15:49
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, finansal kurumların tek çatı altında toplanmasının IMF niyet mektuplarına girdiğini belirterek, 'Bu konuda komite oluşturulmuş ve finansal sektörün, entegre bir yapı altında olup olmasının faydalı olup olmayacağı araştırılacaktır' dedi.

Şener, bugün bir gazetede yer alan finansal kurumların (SPK, BDDK, TMSF) tek çatı altında toplanmasına ilişkin haberle ilgili olarak makamında bir açıklama yaptı. Şener, finansal kurumların tek çatı altında toplanmasının, bugünün konusu olmadığını belirterek, 'Ben kendimi bildim bileli, bu tartışmalar olmuştur. SPK, BDDK ve benzer kurumlar, aynı çatı altında olsun mu, olmasın mı? Bu sürekli değişik vesilelerle gündeme gelmiştir, gelmektedir' dedi. Bu konuda yoğun tartışmaların halen yapılmakta olduğunu ifade eden Şener, hükümetin de bu tartışmaları dikkate alarak konuyla bağlantılı bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdiğini söyledi.

Tek çatı altına alma meselesinin IMF niyet mektuplarına da girdiğini hatırlatan Şener, şunları kaydetti: 'IMF niyet mektubunda; (Finansal sektör denetiminin entegre bir yapı altında düzenlenmesinin faydalı olup olmayacağı doğrultusunda bir komite teşkil edilmiş olup, bu komite çalışmalarını 2006'da tamamlayacaktır) deniyor. Zaten bir komite oluşturulmuş ve finansal sektörün, entegre bir yapı altında olup olmasının faydalı olup olmayacağı araştırılacak. Bu komitede sözü edilen kurumlardan temsilciler bulunmakta. Başkanlığını Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Aydoğan yürütmektedir. Faydalı olup olmayacağının araştırılması sonunda, siyasi bir karar verilecek. Bu siyasi karar komitenin kararlarına uygun olabilir, olmayabilir de...Bu rapor, hükümeti bağlayıcı değil, biz sadece bir rapor hazırlanmasını istedik. Komitenin raporunun sonucunu bekliyoruz.'

ANKARA BU İŞLERE KIZGIN MI?

Bu meselenin farklı değerlendirilecek bir konu olmadığını açıklamasında sık sık dile getiren Şener, konuya ilişkin sorulara da yanıt verdi. Bazı finansal kurumların tek çatı altında toplanması ve İstanbul'a taşınması konusunda, Ankara ile İstanbul'un karşı karşıya geleceğinin, şimdiden Başkentte tepkiler alınmaya başlandığının hatırlatılması ve bu tepkileri hükümetin kaldırıp kaldıramayacağı yönündeki bir soruya Şener, şu karşılığı verdi: 'İstanbul ve Ankara niye karşı karşıya gelsin? Türkiye'nin tüm illeri ulusal potansiyelimizi güçlendirmede önemli işlevlere sahiptir. Dolayısıyla illerimizin karşı karşıya olması gibi bir durum yoktur. Zaten şu anda finansal kurumların tek çatı altında toplanması konusunda henüz bir karar yok.' 'Komitenin sonuçlanmamış raporuyla bu konuda kamuoyunun tepkisi mi ölçülmeye çalışılıyor?' şeklindeki bir soruya Şener, 'Kamuoyu ne diyor gibi bir yaklaşımımız yok. Ama böyle bir çalışma grubu oluşturuldu, normalde bu çalışmanın basına sızması yayınlar yapılması doğaldır' dedi.

'GAZETECİLİK KURGUSU'

Şener, 'bu safhada yanlış değerlendirmeler yapılmaması ve başka senaryolar kurgulanmasın' diye, bu bilgilendirme toplantısını yapma gereğini duyduğunu belirtti. 'İnternet ortamında ve bu alanda teknolojinin yüksek seyir izlediği dönemde bazı birimlerin İstanbul'da olmasının gerçekten bir getirisi var mı?' sorusuna Bakan Şener, 'Yaptığım değerlendirmede İstanbul veya Ankara'dan söz etmiyoruz. Sadece denetimin entegrasyonu ile bağlantılı ne olup bittiğini anlatmaya çalıştım' karşılığını verdi. 'Bakan Babacan ile görüş ayrılığı var mı?' sorusuna da Şener, 'Hayır öyle bir şey söz konusu olamaz' dedi ve 'Gazetecilik adına böyle bir kurgu kurulmuştur. Biz konuları beraber konuşup değerlendiriyoruz' şeklinde açıklamada bulundu. Şener, Toplu İş Sözleşmesi gör

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde