Şener'den sürpriz: Bana yeniden siyaset gözüküyor

Şener'den sürpriz: Bana yeniden siyaset gözüküyor

Abdullatif Şener Abant'ta yaptığı konuşmada ''Partiyi kuruyorum, siyasete giriyorum''dedi.

Şener'den sürpriz: Bana yeniden siyaset gözüküyor
16px
24px
05.07.2008 18:26
ABONE OLgoogle
Eski Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, ülkede varolan gerginliğin sona erdirilmesi için yeni bir genel seçime ihtiyaç duyulduğunu belirterek, ''Bana da yeniden siyaset gözüküyor.'' dedi.

Tatil yapmak için Abant Platformu'nun da toplantısının düzenlendiği Abant Palace Oteli'ne gelen Şener, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Son dönemde Ergenekon soruşturması ile ilgili yaşanan gözaltıları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Şener, ''Bir yılı aşkın süredir kamuoyu takip ediyor. Zaman zaman gözaltılar, tutuklamalar oluyor. Savcının iddianamesi henüz çıkmış değil. Böylesine kapsamlı bir soruşturmada iddianamenin gecikmiş olmasını anlamak mümkünse de, bir an önce tamamlanması ve bir an önce kimin neyle itham edildiğinin bilinmesi önemli." şeklinde cevap verdi.

"SANKİ ÜLKEDE KAOS ORTAMI VAR"

Abdullatif Şener, "Doğrusu sanki bir kaos ortamı var, kamuoyunun algılaması net değil. Bir kafa karışıklığı var. Ülkemizde hassas bir dönemden geçiyor. Böyle bir dönemde karşılıklı güven duygusunun olduğu, insanların kurumların birbirine güvendiği bir ortamın varlığına ihtiyaç var. Ancak bu ihtiyacı bu süreçte kaygılarla sürdürüyoruz." dedi.

Şener, "Peki siz nasıl değerlendiriyorsunuz derseniz. Doğrusu iddianame çıkmadan net şeyler söylemek söz konusu değil. Böylesine kapsamlı bir operasyonun yapılmış olması için gerçekten delillendirilmiş olması, çok ciddi iddiaların var olması gerekir. Eğer böyle ciddi deliller yoksa ortada, iddianameden sonra sadece bazı iddiaların varlığına dayalı bir operasyon yapılmış olduğu görünürse, bu kamuoyundaki algılamaları bozar, farklı yorum ve tereddütleri arttırır. Buda Türkiye'nin geleceği için iyi olmaz'' şeklinde konuştu.

"KALICI ZARARLARDAN HERKES KAÇINMALI"

Kendi bakanlığı döneminde darbe iddiaları ile karşılaşıp karşılaşmadığının sorulması üzerine ise Şener, ''Bu tür şeyler benim o dönemde işittiğim şeyler değil. Ne zamanki kamuoyuna bir şeyler yansırsa, kamuoyunun bilgisi doğrultusunda siyasilerde bilgi veriyor. 16 yıllık siyasi hayatımda bunu yaşadım. 28 Şubat'ta yaşadım. Daha sonraki dönemde Türkiye'deki önemli gelişmeleri yaşadım. Bütün iniş çıkışlara rağmen Türkiye bizimdir. Bu ülkede kötü şeyler ortaya çıkması, toplumsal barışı zedeleyen, kaygıları endişeleri arttıran ve ortaya çıkan bazı sonuçların bazı kurgulara dayandığı yönündeki kanaatlerin yaygınlaştığı ortamlar kalıcı zararlar veriyor. Bundan herkes kaçınmalı'' diye konuştu.

TÜRKİYE'DE OLAĞANÜSTÜ KOŞULLAR YAŞANIYOR

Türkiye'de yaşanan son süreci nasıl değerlendirdiği sorusuna ise Şener, ''Yaşadığımız süreç olağan bir süreçtir diye değerlendirilemez. Şu anda çok olağanüstü koşulları yaşıyoruz. Bunu yaşayan sadece siyaset ve belli kurumlar değildir. Bu ülkede yaşayan herkes, Türkiye'de var olan olağanüstü koşulların mağduru durumundadır. Bu durum herkese zarar veriyor. Nedir bu koşullar. Bir taraftan dış dünyada önemli gelişmeler var. Bir taraftan Türkiye terörle mücadele ediyor. Bir taraftan iktidar partisi ve mecliste grubu bulunan bir parti hakkında açılan kapatma davasının sonuna gelinmiş durumda. Bir taraftan iş dünyasının yakından bildiği, diğer taraftan orgenerallik rütbesine ulaşmış, kuvvet komutanı olmuş kişilerin gözetim altına alınması, bunların hepsi şu anda yaşadığımız koşulların olağanüstü olduğunu gösteriyor. Bu olağanüstü koşullar tereddütleri, endişeleri karşılıklı kaygıları, güven duygusunu zedeliyor. Ve tüm bu kurumların ülkemizin geleceği ile ilgili yapması gerektiği çok önemli işler olduğu halde bunlar bir tarafa bırakılmıştır. Ülkenin sorunlarını çözmek için üretilmiş kurumlar, sürekli olarak kendi sorunları ile ülkenin gündemini meşgul etmektedir. Ve bu yapının, gidişin mağduru da bu ülkede yaşayan 70 milyon insandır'' yanıtını verdi.

"BEN DEĞİŞMEDİM PARTİLERİM DEĞİŞTİ; ÜÇÜNCÜ PARTİDE DEĞİŞMEK ÜZERE"

Şener, nasıl bir çözüm öngördüğü sorusuna ise ''Yenilenmesi lazımdır bu ortamın. Suçlu aramaya çalışmıyorum ama bu ortamın kısa zamanda tasfiye edilmesi normalleşmesi gerekmektedir. Nasıl olacak bu? İşin zor tarafı budur. Demokrasilerde tıkanma olduğunda sorunlar arttığında halka gitmenin çözüm olacağı kabul edilir. Genel seçimler, var olan gerginliğin ve sorunların çözümünde etkindir diye bakılır. Bende bir envanter çıkardığımda, ne yapmamız gerektiği ile ilgili, kurumlara ve siyasete düşen görevler olduğunu düşünüyorum. Ama bu ortamın rahatlatılması için yeni bir genel seçime ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Yeni bir parti ile genel seçimlere katılıp katılmayacağının sorulması üzerine ise Şener, ''Biliyorsunuz bir yıldır meclisin dışındaydım, üniversite hocasıyım ama benim için tekrar siyaset gözüküyor'' diye konuştu.

Yeni parti mi? sorusuna ise Şener, ''Şu ana kadar siyasi partileri çatıları altında siyasi hayatımı sürdürdüm. Ben hiç parti değiştirmedim ama altımdaki partiler her zaman değişti. Kamuoyu parti değiştiren insanlardan hoşlanmaz tenkit eder. Bende hayatımda hiç parti değiştirmedim ama mensubu olduğum partiler değiştiler. 3'üncü partide değişmek üzere. Ama kabahatli ben değilim. Değişen ben değilim alttaki zemin değişiyor. Gelecekle bağlantılı olarakta Türkiye'nin ihtiyaçlarına uygun yeni bir siyasi oluşuma ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunun oluşabilmesi için toplumsal talebe bağlı olarak üzerime üşen her şeyi yapacağım." şeklinde cevap verdi.

"KARŞI TEPELER SAVRULSADA FİDANIMI DİKERİM"

Türkiye'de bir darbe endişesi görüp görmediğinin sorulması üzerine ise Şener, ''Şöyle düşünürüm. Elinizde bir fidan varsa ve siz bunu dikmek üzereyseniz. Karşı tepelerin savrulduğunu görseniz de o fidanı dikmelisiniz'' dedi.

Karşı tepeler savruluyor mu ? sorusuna ise Şener, ''Sizin dışınızda gelişmeler hareket alanınızı daraltmamalı. Tepelere değil eldeki fidana bakın. Siz güzel şeylere bakın. 2 fotoğraftan güzel olana bakın. Onu takip edin. Onu büyütmeye yeşertmeye gayret edin'' dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde