Şener votka fabrikası açtı

Şener votka fabrikası açtı

ŞARAP KONUSUNDA UZMANLIĞIYLA TANINAN ŞENER, AFYON'DA VOTKA FABRİKASI AÇTI.

Şener votka fabrikası açtı
16px
24px
04.07.2006 17:55
ABONE OLgoogle

Abdüllatif Şener, Türkiye'ye 20 yılda 10 milyar dolarlık yabancı yatırımcı geldiğini ifade ederek, bu rakamın geçtiğimiz yılda yakalandığını ve 2006 yılında 20 milyar dolara ulaşacağını belirtti.

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde yabancı ortaklı bir Votka Malt fabrikasının açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Son dönemde yaşanan ekonomideki dalgalanma ve yüksek çıkan enflasyonu ele alan Başbakan Yardımcısı Şener, ekonominin geçici göstergelerle değerlendirilemeyeceğine dikkat çekti.

Dünyadaki petrol, metal ve hammadde fiyatlarındaki artışın bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyonu artırdığına dikkat çeken Şener, Türkiye'de enflasyonun üç yıl öncesine kadar yüzde 30 civarında olduğunun altını çizdi. Hükümetin izlediği sağlıklı programlar neticesinde enflasyon oranının aşağıya doğru düştüğünün altını çizen Şener, "Son birkaç ay içerisinde enflasyon oranında görülen kıpırdama aslında enflasyonla mücadele programımızın devam ettiği bu ortamda enflasyondaki düşüşün devam edeceğini göstermektedir. Bazı geçici göstergelere bakarak ekonomimizin nereye gittiğini değerlendirebilmek mümkün değildir" dedi.

Ekonomiyi değerlendirmek için hükümetin ne yaptığına; kısa, orta ve uzun vadeli programının ne olduğuna bakmak gerektiğini anlatan Şener, izlenilen program neticesinde orta vadede ilan edilen enflasyon hedeflerinin tutacağını vurguladı. Enflasyonist baskıların sadece Türkiye'de yaşanan bir hadise olmadığına işaret eden Şener, "Tüm dünyanın her tarafından gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde de enflasyonun biraz arttığını görmekteyiz. Bunun nedeni dünya petrol fiyatlarındaki artışlardır. Petrolün varil fiyatı 70 doları aşmıştır. Ara girdilerde, temel hammadde fiyatlarındaki artışlar metal fiyatlarındaki artışlar yine aynı şekilde global anlamda, dünyanın değişik ülkelerinde her tarafında enflasyon rakamlarının biraz yukarıya doğru çıktığın göstermektedir" diye konuştu.

Hükümetin izlediği anti enflasyonist politikalar ve mali bütçe disipliniyle enflasyon hedefinin orta vadede sürdürüleceğinin ifade eden Şener, 9'uncu kalkınma plan dönemi sonunda da Maastricht Kriterlerine uygun enflasyon ortamının Türkiye'de kalıcı olarak yerleştirileceğini bildirdi.

Hükümetin göreve geldiğinden bu yana vatandaşların iş, aş ve istihdam isteğine cevap vermeye çalıştıklarına dikkat çeken Şener, bu amaçla istikrar ve güvene dayalı bir ekonomik program uygulamaya başladıklarını belirtti. Bu programın özünde ülke ekonomisinin büyümesi olduğunu dile getiren Şener, "Türkiye son dört yılda yıllık ortalama 7,8'lik bir büyüme gerçekleştirmiştir. Bu Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye'nin yakaladığı en yüksek büyüme oranlarından biridir. 2002 yılında Türkiye'nin toplam milli gerili 182 milyar dolar iken, 2005 sonu itibariyle 363 milyar dolara ulaştı" şeklinde konuştu.

Hükümetin güven ve istikrar programının uyguladığı süre içinde 2013 yılı itibariyle 9'uncu kalkınma planına göre toplam milli gelirin 800 milyar dolar seviyesine çıkacağını aktaran Şener, programlarla ülkenin potansiyellerini harekete geçirdiklerine değindi. Türkiye'nin geçmişte hep çift rakamlı, üç rakamlı enflasyonlarla boğuştuğunu kaydeden Şener, enflasyon oranın yüzde 100'leri aştığını dönemleri yaşadıklarını söyledi.

Türkiye'ye yönelik yabancı yatırımların devam ettiğini belirten Şener, 1980'le 2000 yılları arasında 20 yıl boyunca Türkiye'ye giren doğrudan yabancı yatırım miktarının 10 milyar dolar olmasına rağmen, sadece 2005 yılında 10 milyar dolara ulaşıldığı bilgisini verdi. 2006 yılında Türkiye'ye gelecek yabancı yatırım miktarının 20 milyar dolar olacağının ifade edi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde