Savaş uçağı rekabeti kızışıyor

Savaş uçağı rekabeti kızışıyor

TÜRKİYE'NİN YENİ NESİL SAVAŞ UÇAĞI ALIMI PROJESİNDE REKABET KIZIŞIYOR

Savaş uçağı rekabeti kızışıyor
16px
24px
09.04.2006 15:33Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Türkiye'nin yeni nesil savaş uçağı alımı projesinde, ABD önderliğinde geliştirilmekte olan Joint Strike
Fighter (JSF-Müşterek Av/Bombardıman Uçağı) ile batı Avrupa ülkelerinin ürettiği Eurofighter Typhoon uçağı arasında rekabet büyürken, JSF'nin baş üreticisi konumundaki Amerikan Lockheed Martin şirketinin, bu uçağın tercih edilmesi durumunda Türk savunma sanayiine değeri 3.5 milyar dolardan fazla üretim işi vermeyi önerdiği belirtildi.

Lockheed Martin yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 2002 yılı rakamlarına göre 3.5 milyar dolar tutarındaki, değeri şu anda 4 milyar doları aşan bu teklif çerçevesinde, ağırlıkla JSF uçaklarının bir bölümünün gövde ve kompozit malzemelerinin üretiminin Türkiye'deki TAI tesislerinde yapılması öneriliyor.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Amerikan-Türk Konseyi ve Türk-Amerikan İş Konseyi'nin geçen ayın sonunda Washington'da düzenlediği yıllık toplantılar sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 100 adet yeni nesil savaş uçağı için gelecek 20 yılda yaklaşık 10 milyar dolara yakın harcama yapmayı planlandığını, ancak ödenecek rakamın yüzde 50'si karşılığındaki imalat işinin, Türkiye'de yapılmasını şart koştuklarını söylemişti.

Türk yetkilileri, Lockheed Martin'in TAI için önerdiği imalat oranının tatmin edici bulunduğunu, ancak Türkiye'nin, Aselsan, Havelsan ve Roketsan şirketleri için de ilave iş talep ettiğini belirtiyor.

Rakip Eurofighter şirketinin de Türkiye'ye yeni sunduğu planda 'cazip' bir yerli üretim önerisinde bulunduğu belirtilirken, bu önerinin ayrıntıları henüz açıklanmadı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma sanayi projesi olan, Türk Hava Kuvvetleri'nin yeni nesil savaş uçağı alımı ihalesinde Ankara'nın, kararını bu yılın sonuna kadar açıklaması öngörülüyor.

Alınacak yeni nesil savaş uçakları, zaman içinde, halen Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan F-16 ve F-4 uçaklarının yerini alacak.

ABD önderliğinde yürütülen JSF'nin sistem geliştirme aşamasında yedi müttefik ülkenin yanı sıra Türkiye de yer alıyor. Eurofighter ise İngiliz, Alman, İspanyol ve İtalyan firmalarınca üretiliyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde