Sanayici Erdemir için Rekabet Kurumu'na ihbarda bulunacak

Sanayici Erdemir için Rekabet Kurumu'na ihbarda bulunacak

Erdemir'in satışının özel sektör tekeli yaratacağı gerekçesiyle sanayiciye Rekabet Kurumu'na ihbar edin çağrısında bulunan Neksport Danışmanlık Genel Müdürü Can Komar, İsdemir'in Erdemir'den ayrı satılması gerektiğini savundu.

Sanayici Erdemir için Rekabet Kurumu'na ihbarda bulunacak
16px
24px
29.08.2005 00:00
ABONE OLgoogle

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'nin (Erdemir) özelleştirilmesine ilişkin süreç ilerlerken, sektör temsilcileri tepkilerini farklı platformlarda dile getirmeye başladı. Bu tepkilerden biri de sanayiciye ürün tedarik eden Neksport Danışmanlık'tan geldi. Genel Müdür Can Komar www.spoter.com adlı siteden sanayiciye "Erdemir'in satışı özel şirket tekeli yaratacaktır. Biz, Rekabet Kurumu'na, konuyu ihbar ettik. Tüm Türk sanayiine buradan çağrı yapıyoruz. Rekabet Kurumuna, bu tekelleşmeyi ihbar edin" çağrısında bulundu.

İsdemir ayrı satılmalı
Sıcak, soğuk ve galvanizli sac üretimi yapan Erdemir'in özellikle sıcak sac konusunda Türkiye pazarında tekel olduğunu hatırlatan Komar, "Devletin tekel olmasıyla özel sektörün tekel olması arasında çok fark var. Devletin tekel olması kamunun çıkarını, özel bir şirketin tekel olması kendi çıkarını gözetmesini gerektirir. Türk sanayicisi önemli bir riskin eşiğinde" dedi. İsdemir'in sıcak sac üretimi yapması için yatırımların tamamlanması gerektiğini söyleyen Komar, "İsdemir'de üretim başlasa bile Erdemir ile birlikte satılacak olması tekel oluşumunu destekleyecektir. İsdemir ayrı satılsa rekabet devam eder, tekelleşme olmazdı" diye konuştu.

Türk pazarına hakim olacaklar
Avrupa'da rekabet koşullarını etkileyecek hareketlere dönük sıkı bir denetim mekanizması bulunduğunu vurgulayan Komar, "Erdemir'e talip olan Arcelor, 2002'de üç büyük çelik firmasının birleşmesiyle kurulduğunda, rekabeti bozduğu gerekçesiyle Avrupa'daki Rekabet Komisyonu Arcelor'un bazı şirketlerini satması şartını getirmişti" dedi. Maliye Bakanı Unakıtan'ın "Rekabet Kurumu bizi ilgilendirmez" açıklamasını hatırlatan Komar, "Devlet Erdemir'i satıp kurtulmak için alıcılara her türlü avantajları yaşatıyor. Oysa bu sorun Türk sanayinin sorunudur" diye konuştu. Tekel riskinin ithalat yoluyla ortadan kalkacağı görüşlerinin doğru olmadığını savunan Komar, tekele karşı ithalatın çözüm olabilmesi için gümrük duvarlarının kaldırılması gerektiğini anlattı.
Komar, yabancı firmaların Erdemir'e ilgi duymalarının arkasında Türkiye pazarına hakim olma fikrinin bulunduğunu söyledi.
"Hem sac hem de uzun mamul üreten Erdemir'e sahip olan Türkiye pazarına hakim olacaktır" diyen Komar, yabancıların aksine Türk sanayicilerinin Erdemir'in sadece kendisiyle ilgilendiğini söyledi. Komar, ancak yerli taliplilerin hiç birinin 13 milyon tonluk pazara hakim olabilecek yapıya ve vizyona sahip olamadığı için ödeyebilecekleri fiyatın, Erdemir’in borsa değeri ile sınırlı olduğunu söyledi.

Sanayici satışı onaylamıyor
Üçge Mağaza Ekipmanları Üretim Yönetmeni Tuncer Yıldız, kampanyayı destekleyen sanayicilerden. Erdemir'in satışının ihracatçı firmaları zora sokacağını belirten Yıldız, "Erdemir kamuda olduğu için ihracatçı firmalar hem KDV hem de finans anlamında destek alabiliyorlar. Özel sektör bu desteği veremez" dedi.
Erdemir'in stratejik bir kurum olduğunu savunan Kerem Press Pazarlama Müdürü Ömer Topsakal kar eden bir kurumun satıldığını belirten Topsakal, "Devlet zor durumda olan sanayicinin enerji, çelik gibi ana girdilerin rekabetini korumak zorunda. Erdemir'de bir sorun varsa bu satılarak çözülmez" dedi.
Sanayici Gürsel Özcan da Erdemir'in satışını tekelleşme açısından doğru bulmadığını, üstelik İsdemir, Borçelik gibi kendine bağlı diğer şirketlerle birlikte satılacak olmasının durumu daha da zorlaştırdığını söyledi.

Özelleştirmeye engel yok
Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre ise, Ereğli'nin özelleştirilmesine ilişkin bugüne kadar merkeze ulaşılmış bir ihbar bulunmuyor. Bazı durumlarda ihbara gerek kalmadan bir gazete haberinin bile i

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde