Samandıra tesislerinin parası da TMSF'ye kaldı

Samandıra tesislerinin parası da TMSF'ye kaldı

Ciner grubunun Samandıra Baskı Tesisleri için ödediği 42 milyon dolarlık ihale bedeli de TMSF'ye kaldı.

Samandıra tesislerinin parası da TMSF'ye kaldı
16px
24px
04.04.2007 07:33
ABONE OLgoogle

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Turgay Ciner'e ait Merkez grubu ile imzaladığı 433 milyon dolarlık protokolün iptal edilmesi ve Sabah grubu yayın organlarına el konulmasıyla, Ciner grubunun Samandıra Baskı Tesisleri için ödediği 42 milyon dolarlık ihale bedeli de TMSF'ye kaldı.

Samandıra Baskı Tesisleri, Etibank'ın içini boşaltılmasıyla oluşan 1.2 milyar dolarlık zarardan sorumlu tutulan Bilgin grubunun mallarına el konulurken TMSF'ye geçmişti.

Bilindiği gibi geçen şubat ayında TMSF bu baskı tesisleri için satış ihalesi açmış, 41.6 milyon dolar muhammen bedelle yapılan ihaleyi Ciner'in şirketi Merkez Yayın Holding 42 milyon dolara almıştı. Merkez grubunun bu parayı iki hafta önce ödeyerek TMSF ile sözleşme imzaladığı öğrenildi.

Ancak, Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasındaki gizli ortaklığın ortaya çıkması, Sabah ve atv'nin Turgay Ciner'e devrini öngören protokolün iptali ile birlikte baskı tesislerinin durumu da yeniden gündeme geldi. TMSF yetkilileri, ödemesi yapılmış olmasına karşın baskı tesislerinin Ciner grubuna bırakılmasının söz konusu olmadığını belirttiler.

Yetkililer, "Ciner grubunun ödediği 42 milyon dolar geri ödenmeyecek. Çünkü ödeme, el koyduğumuz şirketler borçlandırılarak yapılmış. Yani hukuken Samandıra Baskı Tesisleri, el konulan şirketlerin" diye açıklama yaptılar.

'Diğerleri de ödenmeyecek'
TMSF yetkililerinden alınan bilgilere göre, Ciner'in TMSF'den yine ihaleyle satın aldığı başka yayın kuruluşlarına da el konuldu. Bu yayın organları arasında, Ciner'in 3.5 milyon dolara aldığı Türkçe TV ile 3 trilyon 750 milyar lira ödeyerek aldığı İzmir TV ve Radyo İzmir de yer alıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde