Şahin'den başkanlara uyarı

Şahin'den başkanlara uyarı

ŞAHİN: KULÜPLERİMİZİN ÇOĞU KANARYA SEVERLER DERNEĞİ GİBİ YÖNETİLİYOR.

Şahin'den başkanlara uyarı
16px
24px
23.08.2006 13:36
ABONE OLgoogle

Sportİst 2006 Spor Zirvesi'nin açılış konuşmacıları arasında yer alan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Japonya'daki Dünya Şampiyonası'nda başarılı sonuçlara imza atan (A) Milli Basketbol Takımı'na övgüler yağdırırıken, Türk futbolunun durumuyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda devam eden organizasyonun konuklarından Bakan Şahin konuşmasında, sporun futboldan ibaret olarak görülmesine sitem ederken, Sporİst 2006 organizasyonunda dahi tüm programın futbol üzerine kurulduğuna dikkat çekerek, (A) Milli Basketbol Takımı'na övgülerde bulundu. Japonya'da devam eden Dünya Şampiyonası'nda (A) Milli Basketbol Takımı'nın milleti adına verdiği mücadelenin tanığı olduklarını vurgulayan Mehmet Ali Şahin, 'Onları yürekten tebrik ediyorum. (A) Milli Basketbol Takımı oyuncuları, bir milli sporcuda olması gereken özellikleri en iyi şekilde gösterdiler. Bazıları sakat sakat oynadı. Bandajla çıktılar gerektiğinde. 'Ne olursa olsun, milli takım için oynayacağız' dediler. Buna ihtiyacımız vardı' dedi.

'EKONOMİK YÖNÜ SPORUN ÖNÜNE GEÇTİ'

Mehmet Ali Şahin, futbolun artık saha içinde 11'er kişinin mücadelesinden ibaret olmadığını vurgulayarak, 'Bunun toplumsal, tarihsel, siyasal ve kültürel anlamları var. Artık sporu, özellikle futbolu yönetmek asla kolay değil. Endüstriyel bir dal haline geldi futbol. Ekonomik yönü spor yönünün önüne geçti. Büyük bir pasta oldu. Dünyada 250 milyar dolarlık bir pasta haline geldi' diye konuştu. Şahin, böylesine büyük bir ekonomik değerden yararlanmak isteyen kötü niyetli insanların da olacağına değinerek, 'Centilmenlik, dostluk, kardeşlik ve olimpizm gibi özellkileri bir tarafa bırakarak çıkar ve menfaati ortaya çıkarmak isteyenler olacaktır' diyerek sözlerine şöyle devam etti:

'Kulüplerimizin, profosyonel bir mantık ve anlayışla yönetilmesi lazım. Kaç spor kulübümüz bu anlayışla yönetiliyor. Şu anda kulüplerimizin büyük bir çoğunluğu dernek statüsünde yönetiliyor. Böyle bir yönetim anlayışı, ne UEFA'nın kabul ettiği bir anlayıştır, ne de gerçeklerin tasvip edeceği anlayıştır. 151 profosyonel futbol kulübünün yalnızca 4'ü halka açık bir şirket konumunda. Kanarya Severler Derneği hangi statüyle yönetiliyorsa, koskoca kulüplerimiz o statüye bağlı. Dernekler mevzuatına göre bu kulüpleri yönetemezsiniz artık. En küçük Turkcell Süper Ligi kulübünün bütçesi 15 milyon dolar. UEFA kriterlerine halen Turkcell Süper Ligi'nde 7 kulübümüz uyamamış ve lisansını alamamış.'

KATILMAYAN KULÜP BAŞKANLARINA TEPKİ

Mehmet Ali Şahin, 'Başrol Oyuncusu: Futbol' adı altında kendisinin başkanlığında gerçekleştirilmesi planlanan oturumun, davet edilen kulüp başkanlarının çoğunun katılmaması nedeniyle iptal edilmesini tepki gösterdi. Trabzonspor Kulübü Başkanı Nuri Albayrak, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın katılmadığı oturumla ilgi Şahin, şunları söyledi:

'Bu zirve ile ilgili ziyaret edildiğimde, 'İstanbul'da sporla ilgili bir zirve yapmak ve lig başlarken gerçekleştirmek istiyoruz. Bir de kamuoyuna mesaj olsun diye, kulüp başkanlarımızı da bir panel çerçevesi içinde bir araya getirmek istiyoruz. Sizin de Spordan Sorumlu Bakan olarak bu oturumda başkan olmanızı istiyoruz kabul ederseniz' denildi. Hiç düşünmeden heyecanla 'Ne güzel olur. Türkiyemizin güzide kulüp başkanları bir araya gelirler, sporun sorunlarına çözüm yolları tartışılır. Hiçbir şey konuşmasak da ligin ilk haftalarında kamuoyuna güzel bir mesaj oluşturur' dedim. Hep şikayet etmiyormuyuz, farklı kulüplerin taraftarları eskiden aynı tribünde yanyana otururlar hiç kavga etmezler

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde