Sağlıkta çatı akıyor

Sağlıkta çatı akıyor

Tasarruf için SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndaki sağlık harcamalarının tek çatıda birleştirilmesi de çare olamadı. Fatura bu kez anlaşmalı eczanelerden alınan ilaçlarla kabardı.

Sağlıkta çatı akıyor
16px
24px
26.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarının sağlık harcamalarının tek çatı alanda birleştirilmesi ve sigortalıların anlaşmalı eczanelerden ilaç alması maliyetleri arardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakara Murat Başesgioğlu, 2006 yılı tahmini ilaç giderlerinin 4.9 milyar YTL olacağını bildirdi. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakara Ali Babacan ve Maliye Bakara Kemal Unakıtan'ın, ilaç harcamalarındaki arüşın ekonomiyi olumsuz etkileyeceği yönündeki açıklamasına, Murat Başesgioğlu rakamlarla destek verdi. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesini cevaplandıran Başesgioğlu, sağlıktaki tek çatı uygulamasının ilaç giderlerinde arasa neden olduğunu belirtti.

5 yılda 5 kat arttı
Başesgioğlu, Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı'nın sağlık harcamalarına ilişkin son 6 yılın rakamlarını açıkladı. 2001 yılında yaklaşık 1 milyar YTL olan ilaç giderleri, 5 yıl içinde 5 kat arttı. Bakanın verdiği bilgiye göre, ilaç giderleri 2006 yılı için (öngörülen) 4.9 milyar YTL olarak gerçekleşecek. Üç sosyal güvenlik kurumunun Sağlık Bakanlığı'na devrinden sonra kurum eczanelerin kapatılarak dışardaki eczanelerle anlaşma yapıldığım hatırlatan Başesgioğlu, "Kurum hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ve bu hastanelerdeki ezcanelerin kapatılması sonucu sigortalılar ilaçlarını, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi piyasa eczanelerinden temin etmekte ve talepleri karşılanmaktadır. Bu husus kurum ilaç giderlerini yükseltti" dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde