Sabiha Gökçen'e terminal ruhsatı

Sabiha Gökçen'e terminal ruhsatı

Sabiha Gökçen Havalimanı'na, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından terminal işletme ruhsatı verildi.

Sabiha Gökçen'e terminal ruhsatı
16px
24px
06.05.2008 22:28
ABONE OLgoogle

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonrasında Sabiha Gökçen Havaalanı terminal işletme ruhsatı almaya hak kazandı.
SHGM tarafından yapılan açıklamaya, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nın(ICAO) terminal işletmeciliği talimatı çerçevesinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 23-24 Nisan'da denetlenen Sabiha Gökçen Havalimanı, terminal işletme ruhsatı almaya hak kazandı. Türkiye'nin ilk özel havaalanı olan Sabiha Gökçen, özel sektör tarafından işletilen terminaller arasında ruhsatlandırılan ilk havaalanı terminali oldu.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu, Belediye Kanunu, İl Özel İdaresi Kanunu, Mahalli İdare Birlikleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunu'nda yapılan değişiklikle sivil hava ulaşımına açık havaalanları ile bu havaalanları bünyesinde yer alan tüm tesislere, işyeri açma izni ve çalışma ruhsatı verme yetkisi SHGM verildi. SHGM, bu kapsamda Türkiye'de Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli kapsamında faaliyetlerini sürdüren diğer terminallerin de ruhsatlandırılması faaliyetlerine başladı.

SABİHA GÖKÇEN'E İLGİ GİDEREK ARTIYOR

Açıklamada, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 2001 yılında hizmete açıldığı anımsatılarak, bilet fiyatlarındaki ucuzluğun yanısıra uçuş trafiğindeki rahatlık nedeniyle Sabiha Gökçen'e olan ilginin giderek arttığına dikkat çekildi. Açıklamada şöyle denildi:
“Sabiha Gökçen Havalimanı'nda, yapılacak yatırımlar ve Anadolu yakasının finas merkezi olma projesi ile gelecekte yolcu patlaması yaşanması bekleniyor. İstanbul'un doğu yakasının ve çevre illerin gelişmesinde büyük katkı sağlayacağı düşünülen havalimanı, İleri Teknoloji Endüstri Parkı'nın(İTEP) hayata geçirilmesiyle de bölgenin atardamarı olmaya hazırlanıyor. Proje, gelecekte bölgenin teknoloji üssüne dönüşmesine öncülük ödecek.”

BAKIM MERKEZİ İLE 515 MİLYON DOLARLIK GELİR HEDEFLENİYOR

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kurulacacak Havacılık Bakım Onarım Merkezi(HABOM) ile bakım merkezlerinin kapasitelerinin artacağının altı çizilen açıklamada, Türkiye'nin bakım pazarından 2010'da 515 milyon dolar gelir hedeflendiği vurgulandı. Açıklamada, “Ayrıca, Bakım Merkezi Türkiye ekonomisine katma değeri yıllık 220 milyon dolar ihracat geliri ve 4 bin 500 kalifiye çalışana istiham sağlaması bakımından büyük önem taşıyor” denildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde