Sabancı'nın DUY keyfi

Sabancı'nın DUY keyfi

Güler Sabancı şikayet ediyor ama Selahattin, DUY'dan çok memnun. Peki neden?

Sabancı'nın DUY keyfi
16px
24px
14.03.2008 08:08
ABONE OLgoogle

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türkiye için elektrik darboğazının kapıda olduğuna dikkat çekerek, en azından dağıtım özelleştirilmelerinin hemen yapılmasını istedi.

Sabancı Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü de, "Biz ürettiğimiz elektriği devlete 18 kuruşa veriyoruz. Devlet dönüp onu sanayiciye ve vatandaşa 8 kuruş dolayında satıyor. Aradaki fark, sonuçta yine tüm vatandaşların sırtından çıkıyor. Burada bir yanlışlık var" diye konuşmuştu.

SELAHATTİN BİZE VERMİYOr, DUY'A SATIYOR

Sabancı Holding, nükleer santral konusunda ortaklık için İspanyol şirketlerle görüşüyor. İspanya'da bulunan Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü ve Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, iki günlük İspanya seyahatinin amacının enerji ortaklığı görüşmeleri olduğunu söylediler.

Hakman, “Nükleerde yanınızda bir yabancı ortağı mutlaka görecek miyiz?” sorusuna “Bir değil, iki yabancı ortak görebilirsiniz. Biri işletme anlamında, diğeri de teknolojisiyle yanımızda olabilir. Bütün hepsine bakıyoruz, görüşüyoruz” yanıtını verdi.

Hakman, daha önce Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın, General Electric (GE) Başkanı Jeffrey R. Immelt'in Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin anımsatılması üzerine de şunları söyledi: “Görüştüğümüz şirketler arasında GE de var. Ancak henüz netleşen ve sonuçlanan bir durum olmadığı için isim vermemiz doğru olmaz.”

Serbestleşme şart
Dördüncü ve Hakman görüşme yaptıkları şirketlerin adını açıklamadılar. İspanyol Endesa ve Iberdrola'nın başta elektrik dağıtımı olmak üzere Türkiye'de enerji ile ilgili bir çok alanda yer almak istedikleri biliniyor.
Endesa'nın İspanya'da halen nükleer santrali bulunuyor. Iberdrola ise Romanya'da iki nükleer santral kuruyor.
Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü de, enerjide bir an önce serbest piyasaya geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

'Kulelerde lambalar sönüyor'
Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği yani DUY sisteminde elektriğin birim fiyatının 18 YKr'nin üzerine çıkmasının normal olduğunu anlatan Dördüncü, “Eğer bir şey yoksa fiyatı artar, bu çok doğaldır. Selahattin (Sabancı Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman) bana artık elektrik satmıyor. Hepsini devlete veriyor” dedi.

Bazı şirketlerin 25 YKr'nin üzerinde fiyatlarla kamuya elektrik sattığının anımsatılması üzerine de Dördüncü, “Sayın Güler Sabancı'nın dediği gibi en pahalı enerji olmayan enerjidir. Eğer bir mal piyasada yoksa onun fiyatının artmasından doğal bir şey yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

Enerji verimliliğine ağırlık verilmesi gerektiğini anlatan Dördüncü, Sabancı kulelerinden örnek vererek, “Kulelerde saat 18.00'den sonra tüm elektrikler devre dışı kalır, eğer siz çalışıyorsanız gider kendi çalıştığınız yerin ışığını yakarsınız. Bu ciddi bir tasarruf sağlıyor. 300 bin dolarlık yeni sistem kurduk. Dış aydınlatma onda bir maliyetle yapılıyor. Tasarrufu öğrenmeliyiz” dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde