Sabancı, Halkbank’a fiyat biçti

Sabancı, Halkbank’a fiyat biçti

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı, Halkbank'ın verilerini görmeleri gerektiğini belirterek, 'Rakibin yanlış yapıyorsa sen de yapacaksın diye bir şey yok, değerlendireceğiz' dedi.

Sabancı, Halkbank’a fiyat biçti
16px
24px
28.01.2007 11:55
ABONE OLgoogle

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı, Halkbank'ın verilerini görmeleri gerektiğini belirterek, 'Rakibin yanlış yapıyorsa sen de yapacaksın diye bir şey yok, değerlendireceğiz' dedi. 
 
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı Halkbank'ın satışına ilgi gösterebileceklerini ancak Akbank'ın koşullarına uyması halinde alabileceklerini söyledi.

Sabancı önceki akşam Akbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suzan Sabancı Dincer ve Sabancı Holding Gıda Grup Başkanı Haluk Dinçer'in Yeniköy'deki evlerinde verilen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın katıldığı kokteylde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 Erol Sabancı, bugün 'Halkbank'la ilgileniyorum' diyen grubun 4-5 milyar doları cebine koyması gerektiğinin altını çizerek, "Herkes ilgileniyorum diyor. Bu tabi ilgilenen şirketlerin hisselerine olumlu etki yaratıyor. Biraz bu kullanılıyor" diye konuştu.

DETAYLI İNCELEME GEREK

Sabancı, Halkbank ile ilgili kararın bankanın data-room'una girdikten sonra verilebileceğini de hatırlatarak, söz konusu sürece Citibank ile birlikte dahil olacaklarını da söyledi. Sabancı, şöyle konuştu: "Halkbank'ı alırken birkaç önemli noktaya bakmak gerekiyor. Bu bankanın müşteri yapısı nedir? Bunun ne kadarı aktif müşteridir? Şube yapısı nedir? Akbank'ın var 657 tane şubesi Halkbank'ın şubeleriyle ne kadar örtüşür? Bu bankanın mevduatı ne kadardır. Bu mevduatın maliyeti nedir? Siz bugün yüzde 23-24 ile bu mevduatı toplamışsanız, olmaz olsun öyle mevduat. Ayrıca bu bankada kaç kişi çalışmaktadır? Satın alırsanız bunları işten çıkarılmasının hem maddi hem de manevi maliyeti ne olacaktır? Tüm bu soruların cevaplarını bulup kendimize uygun olup olmadığına bakacağız."

PİYASANIN TEPKİSİ

Erol Sabancı, rakiplerinin bu bankayı almaları durumunda sektörde değişebilecek pazar payı açısından Halkbank'ı değerlendirip değerlendirmeyeceklerine ilişkin bir soru üzerine de, "Rakipler yanlış yapıyor diye siz de bir yanlış içerisinde olmak zorunda değilsiniz" diye konuştu.

Sabancı sektöre ilişkin görüşünü ise şöyle özetledi: "Rakibin yanlış bir şey yapıyorsa aynı yanlışı yapmamak lazım. Bütün mesele bu, yaptığınız yatırımlarda en geç 3 ay 4 ay sonra piyasa cevap verir. Bugün dünyanın her ülkesinde borsa önemli hale geldi. 'Benim malım kıymetlidir, benim malım kıymetlidir' diye bir türkü bitti. Sen malının ne kadar değerli olup olmadığını piyasa belirliyor. Hissedar belirliyor. Yanlış bir alışveriş yaptın, bizim 15 milyar dollarlık piyasa değeri düşer 11-12'ye, çok dikkatli olmak lazım."

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde