Rüzgârla yarıştılar

Rüzgârla yarıştılar

Bu yıl yedincisi düzenlenen Göcek Uluslararası Yat Yarışı'na 40 tekne katıldı. 19 Mayıs'ta sona eren yarış, çok renkliydi. İşte yarışmanın detayları ve kareler...

Rüzgârla yarıştılar
16px
24px
21.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Türkiye'de yelken sporu hızla gelişiyor. Sporcu sayısına paralel olarak yarışların sayısı da günden güne artıyor, Türk yelkenciler uluslararası arenada adlarını duyuruyor. Tekneleriyle dünyanın her yerini gezen ve yarışlara katılan farklı ülkelerden birçok sporcu, artık Türkiye'yi de mutlaka programlarına katıyor. Böylelikle hem yarışıyor, hem de doğa harikası koylarımızda tatil yapıyorlar. En son 19 Mayıs'ta Fethiye'de yapılan Göcek Uluslararası Yat Yarışı da farklı ülkelerden sporcuları Fethiye koylarında bir araya getirdi. Bu yıl yedincisi yapılan Göcek Uluslararası Yat Yarışı'na Avrupa ülkelerinden 40 tekne katıldı. Göcek ve Fethiye açıklarında dört gün boyunca süren yarışlar, 19 Mayıs'ta sona erdi. Yarışı, performans tekneleri kategorisinde 'Canım' teknesi birincilikle bitirdi. Yarış-Gezi teknesi kategorisinde ise yarışa ilk kez katılan 'Hillside Clubs' birinci oldu. Ödül töreni ve kapanış partisi Hillside Beach Club'ta yapıldı. Kapanış partisine 300 yelkenci ve tatil için tesiste bulunan bin kişi katıldı.

İLK YARIŞTA SEKİZ TEKNE VARDI
Türkiye Şampiyonası'nda yarışabilecek düzeyde sporcular yetiştirmek ve yelken sporunu geliştirmek amacıyla 1999 yılında kurulan Göcek Yat Kulübü, Göcek Uluslararası Yat Yarışı'nın bu yıl yedincisini düzenledi. İlk yıl sekiz teknenin katıldığı yarışta, bu yıl 40 tekne mücadele etti. Uluslararası yat yarışlarına yarışmacı sağlayan birçok profesyonel şirketin takvimine aldığı yarışa aslında daha fazla talep gelmiş. Ancak organizatörler tekne sayısını 40 ile sınırlandırmışlar. Yarışta, Türkiye'den teknelerin yanı sıra İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa, Belçika gibi birçok ülkeden 300 sporcu yelken açtı. Yarışa 18 tekne ve 200'e yakın yarışçı yurtdışından katıldı. İstedikleri rüzgarı yakalayan sporcular, dört gün boyunca birinci olabilmek için ter döktü.

EĞLENCELİ KAPANIŞ PARTİSİ
Yarış büyük mücadeleye sahne oldu; bazı tekneler öyle başa baş bir yarış çıkardı ki uzun süre yan yana gittiler. Bu yüzden özellikle dönüşlerde çok ilginç görüntüler ortaya çıktı. Birçok tatilci de özel tekne ve botlarla parkur alanına gelip yarışı izledi ve soluk soluğa geçen yarışın heyecanına ortak oldu. Yarış boyunca süren mücadele, Fethiye'deki Hillside Beach Club'ta yapılan ödül töreninde dostluğa dönüştü. Ödül töreni ve kapanış partisi kokteylle başladı. 300 sporcu kokteyl boyunca sohbet edip yarışın kritiğini yaptı. Sonra ödül törenine geçildi ve dereceye girenlere ödülleri verilirken katılan bütün sporcular da plaket aldı. Bu arada yarışın en yaşlısı olan ve Kahkaha adlı tekneyle yarışan 74 yaşındaki Nur Ökten'e özel bir ödül verildi. Bütün sporcuların bir arada çektirdikleri hatıra fotoğrafı ise görülmeye değerdi. Dört gün boyunca saatlerce rüzgarla mücadele eden yarışmacılar için en keyifli saatler kapanış partisinde yaşandı. Hillside Beach Club'ın plajda organize ettiği parti barbekü ile başladı. Ardından ünlü DJ Can Hatipoğlu'nun müziğiyle eğlence başladı. Tatilcilerin de katılmasıyla daha da hareketlenen partiye, karada ve denizde yapılan çeşitli şovlar ayrı bir renk kattı. Yarışmacılar şovları izleyip dans ettiler. Eğlenceler geç saatlere kadar devam etti. Birçok yarışmacı, tekrar geleceklerini ve 'Mavi Tur'a çıkacaklarını söyledi. Göcek Uluslararası Yat Yarışı'nda en büyük ödülü ise şüphesiz Türkiye aldı.

Günaydın

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde