Rusya THY'ye karşı sertleşiyor: "Tazminat davası açın"

Rusya THY'ye karşı sertleşiyor: "Tazminat davası açın"

Türk Hava Yolları'nın Latin Amerika ülkelerine pek çok Rusya vatandaşının uçuşuna izin vermemesi nedeniyle son bir kaç haftadır tırmanan gerginlik yeni bir aşamaya geldi.

Rusya THY'ye karşı sertleşiyor: "Tazminat davası açın"
16px
24px
23.04.2024 14:46Güncelleme: 23.04.2024 14:49
ABONE OLgoogle

Türkiye'deki Rusya Büyükelçiliği, vatandaşlarına "uçuşlara erişimin engellendiğini belgelemek için THY'den yazılı bir talepte bulunmalarını ve uğradıkları zararın karşılanması için ikamet ettikleri yerde tazminat talebiyle dava açmalarını" tavsiye etti.

Diplomatik misyondan RIA Novosti'ye yapılan açıkamada Türk Hava Yolları'nın, diplomatik yollardan defalarca talep edilmesine rağmen, İstanbul üzerinden Latin Amerika ülkeleri uçuşlarına aktarma yapan transit Rus yolculara yönelik uçuşları engellemeye devam ettiği kaydetti. Rus yetkililer, "Havayolu yetkilileri ya ret nedenlerine ilişkin net bir açıklama yapmıyor ya da ilgili devletlerin belirlediği giriş kurallarına atıfta bulunuyor" bilgisini verdi.

RUSYA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN VATANDAŞLARINA TAVSİYE

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Ruslara "Türk Hava Yolları'nın hizmetlerinden yararlanmanın uygun olup olmadığı konusunda düşünmelerini" tavsiye etti.

RBC'nın akşam saatlerinde manşetten verdiği haberine göre Rusya Büyükelçiliği, bu çağrıyı "THY, ülke vatandaşlarını Latin Amerika ülkelerine transit uçuşlara almadığı için" yaptı.
 
Diplomatik misyonun basın servisi bunu RBC'ye verdiği demeçte  "Sorun ciddi. Türk yetkililerin olayın ciddiyetinin ne kadar farkında olduklarını bilmiyoruz. Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu, ortaya çıkan sağlıksız duruma havayolu şirketinin (THY) dikkatini çekti. Büyükelçilik de Türk Dışişleri Bakanlığı ile hem yazılı yani resmi notayla hem de sözlü olarak temasa geçti. Henüz net bir yanıt alınamadı" dedi. 
 
Büyükelçiliğe göre, son haftalarda İstanbul havalimanından Latin Amerika'ya transit uçuş için geçiş yapan Rus vatandaşlarının uçağa binmelerine izin verilmediği vakalar yaşandı. Eçlilik, bu yolcuara THY çaışanlarının "pek doğru olmayan davranışlar içine girdiğini" de savundu.
 
İddialara göre THY, varış ülkelerinin Rusların kabulüne ilişkin katı kurallar koyduğunu ifade ediyor ve bunları dönüş biletinin mevcudiyeti, nakit para bulundurulması, otel rezervasyonu, turizm dışında bir seyahat amacı olması durumunda gezinin amacıyla ilgili destekleyici belgeler olarak talep ediyor.
 
Büyükelçiliğin basın servisi, Türk Hava Yolları'nın bu bilgiyi internet sitesinde Türkçe ve İngilizce olarak yayınladığını ancak Rusça olarak yayınlamayı reddettiğini belirtti. Yaşanan bu sorun Rusya Büyükeliliği'nin  23 Nisan sabahı "Türk havalimanlarında hakları ihlal edilen Ruslara yönelik bir dizi tavsiye yayınlayacağiı" belirtildi.
 
Ocak 2023'te Rusya Tur Operatörleri Birliği, Meksika'daki sınır muhafızlarının, ülkeyi geçiş bölgesi olarak kullanma vakalarının artması nedeniyle Rusların girişine daha az izin vermeye başladığını bildirmişti.
 
NELER YAŞANMIŞTI?
 
Rusya Dışişleri'nden Ankara'ya 'THY engellemesi' sorusu
 
Türk Hava Yolları'nın son aylarda Arjantin ve Meksika'ya olan uçuşlarında Rusya vatandalarına zorluk çıkardığı haberleri ve şikayetlerinin yoğunlaşması tepkileri arttırdı. Bunun üzerine Rusya, resmi kanallardan Türkiye'ye başvurarak açıklama istedi. 
 
RIA Novosti'nin haberine göre, Türkiye'deki Rus diplomatlar, Rusların Latin Amerika'ya uçuşlarına izin verilmemesi olaylarıyla ilgili olarak ülkenin Dışişleri Bakanlığı ve Türk Hava Yolları ile temasa geçti.Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, “Konu, resmi kanallardan Türk Hava Yolları'nın İstanbul ve Moskova yönetimi ile Türk Dışişleri Bakanlığı'nın dikkatine sunuldu. Uygun bir yanıt bekliyoruz" dedi.
 
Mart-Nisan aylarında Ruslar İstanbul'dan Arjantin ve Meksika gibi bazı Latin Amerika ülkelerine uçmakta zorluk çektiklerini beyan etmeye başladı.
 
Telegram haber kanalı SHOT'un bir kaynağına göre son aylarda yaklaşık bin Rus'un İstanbul'dan Latin Amerika'ya uçuşna izin verilmedi.
 
Rusya büyükelçiliği RBC'ye , Rusların Brezilya ve diğer ülkelere uçmasına izin verilmeyen olayların da yaşandığını bildirdi.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde