Rahmi Koç’un işe girişinin 50’nci yılı

Rahmi Koç’un işe girişinin 50’nci yılı

Rahmi Koç"un, Koç'ta işe başlamasının 50"nci yılı kutlanıyor. Peki ilk işi neydi?

Rahmi Koç’un işe girişinin 50’nci yılı
16px
24px
26.06.2008 09:56
ABONE OLgoogle

Güngör Uras'ın yazısı

Vehbi Koç"un otomobil işine girişinin 80"inci yılı ile Rahmi Koç"un “Koç Ticaret"in Otomobil Şubesi”"nde işe başlamasının 50"nci yılı kutlanıyor.

Vehbi Koç, 1926 yılında “Koçzade Ahmet Vehbi Firması”nın kuruluşundan sonra, “Ford firmasının Ankara Acenteliği”ni ne güçlüklerle aldığını “Hayat Hikâyem” başlıklı kitabının 56-58. sayfalarında uzun uzun hikâye eder. Sonra da ekler: “Bu acentelik, daha sonra genişleyen ve gelişen otomotiv işlerimizin başlangıcı olmuştur.”

İşlerin gelişmesiyle, “Koçzade Ahmet Vehbi Firması”nın yerine 1938 yılında “Koç Ticaret A.Ş.”  kuruldu. Koç Ticaret A.Ş."nin Ankara"da 2 mağazası vardı. Biri inşaat ve elektrik işiyle uğraşıyor, öbürü otomobil acenteliği yapıyordu.
Koç Ticaret A.Ş."nin başına 1939 yılında İş Bankası Genel Müdür Yardımcılığı görevinden ayrılan Fazıl Öziş, 1949 yılında da Sümerbank Genel Müdürlüğü gö-revinden ayrılan Hulki Alisbah getirildi.

1949 yılında Marshall Planı ile Türkiye"ye gönderilen ilk traktörler ve harp sonu binek otomobili ile kamyon ve kamyonet ithalatının başlaması sonucu otomobil şubesinin işi büyümeye başladı.

O günlerden bu günlere
Otomotiv ürünlerinin çeşitlenmesi traktör ve diğer zirai aletlerin ithalatının başlamasıyla pazarda rekabet arttı. Ankara"da Koç Ticaret"in rakibi Burla Biraderler"in Ottaş şirketiydi. 1938 yılından beri de bu şirketin Ankara Acenteliği"nin başında Bernar Nahum vardı. Vehbi Koç 1943 yılında Bernar Nahum"un Koç Ticaret"in Otomobil Şubesi"nin başına geçmesini sağladı.
Vehbi Koç, “Anılarım, Görüşlerim, Öğütlerim” adını taşıyan kitabının 5"inci sayfasında, “Rahmi Koç, Kolej"den mezun olduktan sonra Amerika"da John Hopkins Üniversitesi"nden mezun oldu. Tahsilini bitirdikten sonra Bernar Nahum"un yanında 1958 yılında işe başladı. Çeşitli vazifelerde çalıştıktan sonra, kademe kademe yükseldi” diye yazar.

Bernar Nahum ise, “Koç"ta 44 Yılım” başlığını taşıyan kitabının 80"inci sayfasında bu olayı şöyle anlatır: “Rahmi Koç, üniversite tahsilini bitirdikten sonra Türkiye"ye dönerek yedek subaylığını yaptı. Ankara"ya geldiğinde Vehbi Bey, Rahmi Koç"u bana teslim etti. "Onu bana, şirkete, memlekete kazandırıver" dedi. "Kazandırdığın ve kazandıracağın bütün paralardan, bu vazife benim için çok daha önemlidir" diye ilave etti.”

Rahmi Koç"un ilk işi
Bernar Nahum kitabın 90"ıncı sayfasında ise, “Koç Ticaret"in Otomobil Şubesi"nin işleri o kadar genişlemişti ki, gruba ayrı bir kimlik verme arayışı ortaya çıkmıştı. Vehbi Bey bu görüşü benimsedi. 21 Ocak 1958"de Otokoç Şirketi kuruldu” der.

1928 yılındaki Ford acenteliğiyle başlayan, 1939 yılında Koç Ticaret"in Otomobil Şubesi ile devam eden, 1958 yılında Otokoç şemsiyesi altına giren Koç topluluğunun otomotiv perakendeciliği faaliyeti, son yıllarda yeni bir yapılanma içine girdi.

2001 yılında Motor Ticaret, Standart Belde, Kuzey Motorları, Porsuk Ticaret, Otomotor, Ege Oto ve Turoto Otokoç"a katıldı. Egemak, Tormal, Ormak, İstanbul Oto, Otar, Günoto, Bursaoto, Marmara Oto, Suroto, Otoan, Somoto Birmot ile birleşti.

Şimdilerde de Birmot ile Avis ve Budget markaları da Otokoç"un şemsiyesi altında faaliyet gösteriyor. Otokoç"un 1500"ün üzerinde çalışanı, 2 milyar YTL"ye yaklaşan cirosu var. Yılda 35 bin araç satıyor. Kiralık araç sayısı 11 bin dolayında.

Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde