Putin: "Ekonomimizin 4 ana problemi var"

Putin: "Ekonomimizin 4 ana problemi var"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tekelleşme, bürokrasi, enflasyon ve yolsuzlukların Rus ekonomisinin dört temel problemi olduğunu söyledi.

Putin: "Ekonomimizin 4 ana problemi var"
16px
24px
13.06.2006 14:35
ABONE OLgoogle

St. Petersburg'da düzenlenen 10. Uluslararası Ekonomik Forum'da 'Gelişmekte Olan Ülkelerde Rekabet Avantajları' ismi altında bir konuşma yapan Putin ekonominin önünde duran sorunların tamamının sistemle ilgili olmadığını belirterek, "Kısmi olarak yüksek enflasyon, bir kısım sektörlerde oluşan tekel, bürokratik engeller ve maalesef yolsuzluklar önemli problemlerimiz olarak görülmektedir." dedi.

Rusya'nın makroekonomik ve politik istikrarı yakalaması sonrası önemli oranda dış yatırım aldığına değinen Putin, 2005 yılında ilk defa para girişinin çıkışından fazla olduğunu söyledi. Başkan, Rus firmalarının uluslararası yatırımlarda önemli oyuncu konumuna yükselmesini ve projelere para yatırabilmesini Rus ekonomisinin artıları olarak gördüğünü ifade ederek; Rus firmalarından, yerel firmalarla rekabet edebilme yeterliliğinin yanında, küresel anlamda şeffaf bir şekilde yönetilmelerini ve uluslararası standartlara göre iş kovalamalarını istedi.

Putin tüm şirketlerin yeterli rekabet ortamı sağlanmadan uluslararası rekabette başarılı olamayacaklarının farkında olduklarını belirterek, Rusya'da iş dünyası için yeni fırsatlar oluşturacaklarının müjdesini verdi. Özel ticaret alanlarının oluşturulmasının da bu fırsatlar paketine dahil olduğunu, Moskova'nın deneyimlerini ülke genelinde yatırım yapmak isteyen yabancı firmalarla paylaşma konusunda istekli olduğunu belirtti.

Başkan Yardımcısı Sergey Prikhodko da basına yaptığı açıklamada Rusya'nın ekonomik gelişmişliği sağlamak için belirlediği öncelikleri dört maddede özetledi: yaşam standardının yükseltilmesi, yabancı yatırımın teşvik edilmesi, bürokrasinin azaltılması ve enerji güvenliği.

RUSYA VE GÜRCİSTAN İLİŞKİLERİ YUMUŞATMAYA ÇALIŞIYOR

Kremlin kaynaklarından edinilen bilgilere göre; St. Petersburg zirvesine katılan Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili Rusya ile ilişkilerin sağlıklı bir zemine taşınabilmesi için çabalarda bulunuyor. Rusya-Gürcistan ilişkileri Gürcü hükümetinin Rus barış gücü askerlerinin çatışma bölgelerinden çıkarılmasını istemesi ve Rusya'nın da Gürcü mallarının ithalatına yasak getirilmesi ile birlikte son aylarda gerilmişti. İki tarafa da yakın kaynakların belirttiğine göre, Putin ve Saakaşvil bu konunun zirve sırasında masaya yatırılması konusunda hemfikir.

Gürcistan şarap ve Borjomi mineral suyuna konan yasakların kaldırılmasını bekliyor. Gürcü resmi yetkililer Moskova'nın kendilerine ticari savaş açtığını düşünüyorlar. Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Merab Antadze zirvenin Rusya ile ilişkilerin yeniden geliştirilmesi knuusnda önemli bir fırsat olarak değerlendiriyor. Antadze, 1990 yılından itibaren devam eden ve 'dondurulmuş sorunlar' olarak nitelenen Abhazya ve Güney Osetya konusunda Rusya'dan olumlu adımlar atmalarını beklediklerini de ifade ediyor.

Yetkililer Saakaşvili'nin Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan (BDT) ayrılma fikrini gündeme getirmediğini ve Putin'in 20 Temmuz'da Moskova'da yapılacak BDT zirvesine davetine de olumlu cevap verdiğini de belirtiyorlar. Yetkililer, zirvede herhangi bir anlaşma imzalanmayacağını, iş endeksli görüş alış verişinde bulunulduğunu ifade ediyorlar.

Rusya'nın ikinci büyük şehri St. Petersburg G8 Ekonomi Bakanları zirvesi sonrası ve G8 Zirve öncesi önemli bir ekonomik zirveye ev sahipliği yapıyor. Ford, Renault, Volskwagen, Nisan ve General Motors gibi uluslar arası dev şirketlerin katıldığı 10. Uluslar arası Ekonomik Forum toplantısı üç gün sürecek. Firma yetkilileri yaptıkları açıklamalarda Rusya'da yatırım adına verimli bir zeminin varlığına işaret ederek, fırsatların Londra ya da Davostan ziyade St. Pe

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde