Prof. Dr. Müftüoğlu: Egzersizle kök hücreler bile artırılabilir

Prof. Dr. Müftüoğlu: Egzersizle kök hücreler bile artırılabilir

Egzersizin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, egzersizle kök hücrelerin bile artırabileceğine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Müftüoğlu: Egzersizle kök hücreler bile artırılabilir
16px
24px
25.05.2024 10:20Güncelleme: 25.05.2024 10:26
ABONE OLgoogle

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, egzersizin insan hayatındaki önemini vurgularken, kök hücrelerin artışına etkisini kaleme aldı. İşte Prof. Dr. Müftüoğlu'nun o yazısı; 

"Kök hücreleri güçlendirmek ve sayıca arttırmak rejeneratif tıbbın en önemli hedeflerinden biri.

Bu hedefe ulaşmanın en etkili ve ucuz marifetlerinden biri ise egzersiz. Zira yeni araştırmalar egzersizin yeni bir marifetini daha ortaya koyuyor. Egzersiz sadece hücresel faaliyetleri canlandırarak doku ve organlarda görülen “yaşlandırıcı kayıpları” yavaşlatmıyor, düzenli egzersiz yapanların “kök hücre sayısı” bile artabiliyor. Kök hücre sayısındaki bu artışın özellikle yaşlanmaya bağlı kas ve kemik kaybını yavaşlatmada etkili olacağı anlaşılıyor. Benim de kanaatim bu yönde. Zira elimizdeki bilgiler düzenli ve etkili egzersiz alışkanlığının öncelikle kas ve kemik dokusundaki kök hücrelerin sayısı ve etkinliğini arttırarak, bir taraftan doku kaybını önlerken diğer taraftan doku tamiri ve yeni doku yapımını desteklediğini gösteriyor. Unutmamamız gereken mühim bir ayrıntı daha var: Eğer kök hücre sayımızı arttırmak istiyorsak sadece aerobik egzersizlerle yetinmemeli, mümkün olduğu ölçüde direnç ve ağırlık egzersizlerine de vakit ayırmalıyız. Anlaşılan o ki düzenli egzersiz alışkanlığı iyi yaşlanmanın öncelikli vazgeçilmezlerinden biri. Hatta en güçlü ilacı ve hekimi.

ÖMRÜMÜZE ÖMÜR KATABİLİYOR

UNUTMAYALIM: Düzenli egzersiz alışkanlığı bize yalnızca daha çok enerji fabrikası mitokondri kazandırmakla kalmıyor, yaşlı mitokondrilerimizi yok edip yerlerine yeni ve genç mitokondriler üreterek, genetik kodlarımızı epigenetik güçle değiştirerek/yeniden düzenleyerek ve kök hücre sayımızı arttırarak da sadece ömrümüzü ömür katabiliyor."

patronlardunyasi.com

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde