Piyasaların Köşk adayı belli

Piyasaların Köşk adayı belli

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi para piyasalarında senaryolar daha sesli olarak dile getiriliyor. İşte piyasaların cumhurbaşkanlığı ve seçim beklentileri...

Piyasaların Köşk adayı belli
16px
24px
13.03.2007 10:18
ABONE OLgoogle

Para piyasaları seçimler konusunda iyimser, yüzde 60 ihtimalle Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olması bekleniyor. Kasımdaki genel seçimlerden de AKP'nin lider parti olarak çıkması öngörülüyor.

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi para piyasalarında senaryolar daha sesli olarak dile getiriliyor. Merrill Lynch ve Citigroup gibi dev finans kurumları başta olmak üzere tüm banka ve aracı kurumlar Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na oynuyor.

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs Ekonomisti Ahmet Akarlı, "Büyük bir siyasi ve ekonomik şok olmadığı takdirde, Erdoğan'ı Köşk'e çıkacak en güçlü aday olarak görüyoruz" dedi. Başbakan'ın aday olma olasılığını yüzde 50'den fazla olduğunu belirten JP Morgan Başekonomisti Yarkın Cebeci de, "Erdoğan Cumhurbaşkanı olsa bile AKP seçimlerden birinci parti olarak çıkabilir" diye konuştu.

AKP'Lİ KOALİSYON
Raymond James Başekonomisti Özgür Altuğ da, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olması halinde piyasalarda yaşanacak dalgalanmanın çok sınırlı olacağını vurguladı. Analistlere göre, en kötü senaryo; AKP'nin dışarıda kaldığı bir koalisyon hükümeti. Piyasadaki genel beklenti ise AKP liderliğinde iki partili koalisyon hükümeti. Finansbank Başekonomisti Saruhan Doğan, bu sonucun piyasaları daha olumlu etkileyeceğini ve yabancıların da bu senaryoya daha olumlu baktığını söyledi.

BAŞVURU 16 NİSAN'DA
Bu arada, Cumhurbaşkanlığı için adaylık başvuruları 16-25 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi ise 16 Mayıs'ta doluyor. Erdoğan'ın 16 Nisan'da AKP'nin adayını açıklaması bekleniyor. Merkez Bankası'nın da Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası oluşacak tabloya göre faiz indirimi konusunda somut bir adım atması bekleniyor. Uzmanlar, genel seçimlerden sonra faiz indiriminin geleceğini belirtiyor.

Takvim

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde